WHO: Dünya çapında günlük en yüksek Kovid-19 vaka sayısı kaydedildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada düşük gelirli ülkelerdeki durumla ilgili endişelerini dile getirirken, yüksek gelirli ülkeler yeni tip koronavirüs (Kovd-19) salgınını önlemek için uygulanan genel karantina uygulamalarından çıkmaya başladı.

WHO, son 24 saat içerisinde dünya genelinde 106 bin yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildiğini ve bunun şu ana kadar günlük olarak kayıtlara geçen en yüksek vaka sayısı olduğunu duyurdu.

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı basın açıklamasında “Önümüzde hala bu salgınla birlikte gideceğimiz uzun bir yol var. Düşük ve orta gelirli ülkelerde artan vaka sayısı konusunda oldukça endişeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise, “Yakında 5 milyon vaka sınırına ulaşacağız. Bu trajik bir olay” dedi.

WHO, ABD Başkanı Donald Trump tarafından ağır eleştirilere maruz kalıyor. Trump virüsün geçen yılın sonlarında Çin topraklarında üretildiğini iddia ederek örgütü salgın krizini kötü bir şekilde yönetmekle ve Çin yanlısı olmakla suçluyor. Trump bu hafta yaptığı bir açıklamasında WHO’dan geri çekilmek ve örgüte sağladıkları fonu kalıcı olarak durdurmakla tehdit etti.

Ghebreyesus, konuyla ilgili Trump’tan bir mektup aldığını kabul etti ancak bu konuda daha fazla yorum yapmak istemedi.

Ghebreyesus, “hesap verebilirlik” ilkesine bağlı olduklarını ve WHO’nun pandemiyle mücadelede tepkisinin gözden geçirileceğini belirtti.

WHO’ya üye devletler, bu hafta oybirliğiyle aldıkları kararda böyle bir inceleme yapılması çağrısında bulunsalar da ABD bu kararın bazı hükümleri konusunda çekinceler ifade etti.

Ghebreyesus, inceleme konusuna değinerek “WHO’nun herkesten daha fazla hesap verebilirlik çağrısında bulunduğunu defalarca söyledim. Yapılması gerekiyor ve yapıldığında kapsamlı olması gerekiyor” dedi. Ancak bunun ne zaman başlayacağı konusunda bilgi vermedi.

Ryan “Bu değerlendirmeler genellikle salgın sona erdiğinde yapılır. Şu an olağanüstü duruma yanıt vermeyi sürdürmeyi, salgını kontrol altına almayı, aşıları geliştirip dağıtmayı, kontrol yöntemlerimizi iyileştirmeyi, hayatlar kurtarmayı, temel kişisel koruyucu ekipmanları işçilere dağıtmayı, yoksul ortamlarda yaşayan insanlara tıbbi solunum cihazları sağlamayı ve bu hastalığın mülteci ve göçmenler üzerindeki etkisini azaltmayı tercih ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Şarkul Avsat