Umman, dijital zekat sistemini geliştirme girişimini başlattı

Umman Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlıkları ile Umman Teknoloji Fonu ortaklığıyla, İslam dünyasına hizmet edecek küresel dijital zekat sistemi girişimi hayata geçiriliyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Arap ve Müslüman yenilikçilerin katılabileceği girişim, kazanan projeye çeyrek milyon dolarlık yatırımla Müslümanlara hizmet verecek küresel bir platformdan oluşuyor.

Bu küresel girişimin önemi, gençlerin İslam’ın en önemli dayanaklarından biri olan zekat için yenilikçi çözümler sunmak için çalışmasından kaynaklanıyor.

MODERN TEKNOLOJİ İLE ZEKAT

Umman Teknoloji Fonu ile Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı arasındaki bu işbirliği, Umman’ın son beş yıldır yerel olarak çevrimiçi bir zekat platformu yürütme deneyiminden faydalanmayı da amaçlıyor. Platform hayata geçtiği süreçte büyük başarı göstermiş ve çok fazla verimliliğe yol açmıştı. Girişim, Umman Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı’nın önemli bir rol oynadığı e-dönüşüm çabalarının bir parçasıydı. Bugün açık rekabetin duyurulması, gençlerin öncülük ettiği teknoloji girişimciliği ve inovasyon yoluyla hükümet dönüşümünün yeni aşaması olarak yer alıyor.

Girişimin amacı, daha geniş kitlelere ve faydalanacak kişilere yeni modern hizmetlerin ulaşmasını kolaylaştırmak, her yerden erişilebilen ve dijital platformlardan daha fazla sayıda kişiye ulaşan bulut tabanlı bir sistem sayesinde zekatı tüm İslam dünyasına sunma sürecini basitleştirerek farklı ülkelerden Arap ve Müslüman takipçilere modern teknolojiyi tanıtmaktır.

Dünyanın dört bir yanından katılımcılar, çoğu zaman sosyal medya hesapları ve web sitesi ile Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı aracılığıyla açıklanan girişim için bir form doldurarak bu önemli girişime katılmaya teşvik ediliyor. Katılım için doldurulacak olan form info@otf.om adresine e-posta ile gönderilebilir.

Kayıtlar, Haziran 2020 sonuna kadar açık olacaktır.

Times of Umman