Coca-Cola, plastik şişe kullanımını tamamen kaldıracak

Alkolsüz içecek üreticisi Coca Cola, Carlsberg ve L’Oreal gibi ‘Kağıt Şişe Projesi’ni destekleyen birçok şirketten biri haline geldi. Şirket, duyurduğu girişimle plastik şişeleri bitki bazlı biyolojik olarak parçalanabilen ürünler haline getirip tamamen azaltmayı amaçlıyor.

Şirketin plastik şişelerden kurtulmasıyla ilgili verdiği son gün ise sandığınızdan daha erken; Coca-Cola 2023 yılına kadar plastik şişe kullanımını bitirmiş olacak.

PLASTİK KULLANIMI AZALTILACAK

Girişim, bitki şekerleri kullanılarak yapılan PEF adı verilen çevre dostu plastikler geliştirmeyi amaçlıyor. Bunlar, kompostlanabilir karton şişeleri (take-away kahve fincanınızdaki plastiğe benzer – ancak biyolojik olarak parçalanır) sıralamak ve normal plastik ihtiyacını değiştirmek için kullanılacak.

Günümüzde fosil yakıtlar kullanılarak her yıl yüzlerce ton plastik ürün üretiliyor. Plastik üretimi sadece küresel iklim krizine katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda üretilen çoğu plastik parçalanmıyor veya en az on bin yıl sonra parçalanabiliyor.

Yapılan çalışmalar, bitki plastiklerinden yapılan PEF’in bir kompostta neredeyse bir yıl sonra tamamen ayrıştığını gösterdi. Aksi durumda bu birkaç yıl daha uzun sürebiliyor.

Yeni teknoloji, Avantium dahil olmak üzere üç Hollandalı şirket tarafından üretiliyor.

Avantium CEO’su Tom Van Aken, ‘’Bu tür plastiğin çok çekici bir sürdürülebilirlik bilgisi var, çünkü fosil yakıt kullanmıyor ve geri dönüştürülebiliyor, ancak normal plastiklerden çok daha hızlı bir şekilde parçalanabiliyor’’ açıklamasını yapıyor.

Esquire Middle East