Lübnan Hizbullah lideri Seyyed Hasan Nasrallah

Hizbullah lideri Hassan Nasrallah: İsrail yok edilmeli

Lübnan Hizbullah lideri Seyyed Hasan Nasrallah, Kudüs Günü için Cuma günü, ‘İsrail’in yıkılması ve İsrail ile mücadele’ konulu bir konuşma yaptı.

(Kudüs günü İlk kez 1982 yılında İran İslam Devrimi lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni tarafından Ramazan ayının son cuma günü Filistin’in bağımsız olması isteğine dikkat çekmek ve bu düşünce taraftarlarını desteklemek amacıyla düzenlendi ve Kudüs Günü olarak isimlendirildi. İsrail’in kutladığı Kudüs Günü’nden farklı olan bu günde İslami ülkelerdeki bazı insanlar, Filistin’in bağımsız olması isteğiyle topluca yürüyüş yaparlar.)

Nasrallah, ‘’İsrail’in Bağımsızlığı, bir virüsün devlet adı altında varlık bularak kurulması, ümmetimizin ortasında bir kanserli tümördür’’ diyerek başladığı konuşmasına, bu yorumu yapmasının çeşitli nedenlerini ele alarak devam etti.

Nasrallah, ‘’Hamaney, 1979’da Kudüs Günü’nü ilan ettiğinde, İsrail’e karşı kişisel mücadelesinin doruk noktasıydı. Hamaney, Necef ve Kum’un Filistin’le ilgili konumunu, şimdiye kadar tutarlı bir konum olarak yeniden konumlandırıyordu. Bu; nehirden denize Filistin’in kurtarılması gerektiğidir. İsrail’in hiçbir meşruiyeti yok ve yok edilmesi gerekiyor. Filistin; kutsal yerler, halkı, dini açıdan ideolojik bir konumdadır ve bu nedenle uzlaşma ya da müzakere edemeyiz. Yaptırımlar veya baskı yoluyla bu konumu değiştirebileceklerini düşünen herkes yanılıyor ve bunu yapmaya yönelik çabalardan dolayı umutsuzluk duymalıdır’’ diye konuştu.

Nasrallah, Filistin topraklarını İsrail’den kurtarmanın tek yolunun tek başına direniş olduğunu belirterek, ‘’İşgal kuvvetlerini yenmek de bir yıpratma sürecidir. İsrail yıpranma yoluyla Lübnan ve Gazze’den çıkmaya zorlandı, liderleri artık kalamayacaklarına karar vermek zorunda kaldı. Bir imparatorluğun merkezindeki iç kaos da güçlerin geri çekilmesine yol açabilir’’ yorumunu yaptı.

Nasrallah, ABD’nin İsrail üzerindeki diplomatik ağırlığından bahsetti ve bu arada Başbakan Benjamin Netanyahu’yu yetkisiz hale geldiğini belirterek,  başbakanın başarısının ‘anlamsız’ olduğunu ve ABD olmadan gerçekleşemeyeceğini söyledi ve ekledi: ‘’Dolayısıyla asıl savaş ABD hükümeti ile olmaktadır. ABD, Irak ve  Yemen’deki savaşları da içeren İsrail’i daha da güçlendirecek bölgesel savaşlar veriyor. ABD’nin bölgedeki tüm çabaları İsrail’in konumunu güçlendirmesine neden oluyor.’’

Nasrallah, İsrail ve ABD’nin Ortadoğu’da nasıl başarısız olduklarına dair birçok örnek verdi ve İsrail ve ABD’nin Yemen’deki başarısızlığının ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüzyıl Anlaşması’nı nasıl etkilediğini de anlattı. Buna ek olarak, İsraillilerin Hizbullah’ın askeri yeteneklerinin hava saldırıları yoluyla gelişmesini ve iyileştirilmesini engelleyemediklerini söyledi.

Konuşmasına ‘’Şimdi Filistin’e geliyoruz. 2020’de İsrail’in ne kadar acele ettiği açıkça görüldü. Ayrıca Amerikalılar ve İsraillilerin; İran, Suriye, Yemen, Lübnan, Irak vb. yerlerde ne kadar başarısız oldukları da ortaya çıktı’’ diyerek devam eden Nasrallah, İsrail’in Filistinlilere boyun eğdiremediğini söyledi.

Nasrallah Gazze ile ilgili olarak sözlerine ‘’Filistinliler kararlı duruş sergilediler, roketleri artık İsrail’deki tüm noktalara ulaşabiliyor. Batı Şeria da aynı şekilde kararlıdır. Son zamanlarda İsrail askerinin bir kaya tarafından öldürüldüğünü gördük. İsraillilerin veya Amerikalıların ne yaptıklarını bilmediklerini söylemiyorum, sadece Filistinlilerin kararlılığı yüzünden başarısız oldular demek istiyorum’’ diye devam etti.

Nasrallah daha önce Netanyahu ve ABD’ye söylediklerini yineleyerek, ‘’Şimdi İsrail ile normalleşmeye doğru ilerleyen Arap ülkeleri var, bu Netayahu’nun başarısı değil, bu Amerika’nın bu ülkeler üzerindeki baskısının sonucudur’’ diye konuştu.

Nasrallah yorumlarında İsrail’i tehdit etmeye devam ederek sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bu normalleşme din adamları tarafından kınanmalı, Arap ve Müslüman insanlar normalleşmeye direnmek için ellerindeki tüm araçları kullanmalılar.’’

Nasrallah konuşmasında ‘Amerikan Ekseniyle yüzleşen Direniş Ekseni’ni anlatarak devam etti.  Ona göre ‘Direniş Ekseni’; İran, Suriye, Filistin, Yemen, Irak, Pakistan, Afganistan ve Lübnan’dan oluşuyor.

Hizbullah lideri Seyyed Hasan Nasrallah sözlerini şu şekilde tamamladı:

‘’2019 ve 2020’de ABD ve İsrail başarıları olurken, Direniş Eksenimiz de onlara ciddi darbeler vurdu. En önemli Direniş Ekseni hareketi, Amerikan-İsrail sponsorluğundaki mezhep gerginliğini ve bölgedeki savaşları sona erdirmemiz olmuştur. Şimdi Yemen ve Irak’taki fiziksel savaşlara doğru ilerliyoruz. Amerikan-İsrail tarafından daha sonra yaptırımlar gelecek, açlık ve psikolojik savaş ortaya çıkacak. Bununla yüzleşmek ise bizim ilk önceliğimiz olacaktır. İkincisi ise Direniş Ekseninin askeri yeteneklerini geliştirmeye devam etmemizdir.’’

Jerusalem Post