Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis

Yunanistan turizm sezonuna 15 Haziran’da başlıyor

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın turizm sezonuna pandemi tedbir ve önlemlerinin ardından  ekonomiye önemli bir destek vermesi amacıyla 15 Haziran’da yeniden başlayacağını söyledi.

Mitsotakis televizyonda halka yaptığı konuşmada, ‘’Turizm dönemi, otellerin yeniden açılmasıyla 15 Haziran’da başlıyor. Turizm merkezlerimize doğrudan uluslararası uçuşlar ise 1 Temmuz’da başlayacak’’ dedi.

Kovid-19 nedeniyle Yunanistan’da 2 aydır sıkı tedbir ve önlemlerin alındığını ve şimdiye kadar 170 kişinin öldüğünü açıklayan Mitsotakis, ülkenin virüse verdiği hızlı yanıtın ülkeye gelecek ziyaretçiler için bir ‘güvenlik, güvenilirlik ve sağlık pasaportu’ olacağını belirtti.

Mitsotakis, ‘’Sağlık savaşını kazandığımız gibi ekonomi savaşını da kazanacağız’’ diye konuştu.

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, Yunanistan’a uçuşlarına devam eden ülkelerin bir listesinin Mayıs ayı sonuna kadar açıklanacağını belirterek, Atina’nın ‘Balkanlardan Baltık’a’ seyahat cephesini canlandırmaya odaklanacağını belirterek, ‘’İsraillilere ve Kıbrıslılara ek olarak Bulgarlar ve Almanlar da dahil olmak üzere kuzey Avrupalıların ilk ziyaretçiler arasında olacak’’ diye konuştu.

Theoharis, gelen yolcuların virüs testi veya karantinaya girmelerinin gerekmeyeceğini, ancak turistik alanlarda örnek testler yapılacağını açıklayarak, Yunan adalarında 600 yatağın koronavirüs bakımı için özel olarak ayrılacağını da sözlerine ekledi.

Yunanistan, 10 yıldır süren bir borç krizinden toparlanmaya çalışıyor; ülke ekonomisinin beşte birinden fazlasının doğrudan ve dolaylı olarak turizm gelirine ihtiyacı var.

Yunanistan Turizm Bakanlığı’na göre, Yunanistan’ın geçen yıl 33 milyon ziyaretçisi ve turizm geliri de 19 milyar euro (21 milyar dolar) oldu.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, yaptığı konuşmada Yunanistan’ın çekiciliğini artırmak için önümüzdeki beş ay boyunca tüm mevcut ulaşım vergilerinin yüzde 24’ten yüzde 13’e indirileceğini duyurdu.

Yunanistan Maliye Bakanlığı Çarşamba günü erken saatlerde, işletmeler için destek tedbirleri haricinde ülkenin bu yıl yüzde 13’e varan bir ekonomik daralmaya maruz kalacağını belirtti.

Arab News