​Katar’da bir ilk: Yabancı işçiler ücretlerinin ödenmesi için gösteri yaptı

Katar’ın başkenti Doha’da bir ilk sayılabilecek nadir olay yaşandı. Ülkeye yurt dışından çalışmaya gelen yabancı uyruklu işçiler, ücretlerinin ödenmemesini protesto etti. Yapılan açıklamaya göre, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ve petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle hükümetin ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Şarku’l Avsat’ın Fransız Haber Ajansı’ndan (AFP) aktardığı habere göre, Cuma günü başkent Doha’daki Müşeyrib Mahallesi’nde yaklaşık 100 kişinin polis unsurlarının gözetimi altında ana caddeyi kapattıklarını gösteren fotoğraflar sosyal medya sitelerinde dolaşmaya başladı.

Katar İdari Kalkınma, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ücretleri ödenmediği için Cuma günü toplanan göçmen işçilerin çalıştıkları kurumlara derhal soruşturma açılacağı” ifade edilirken, önümüzdeki birkaç gün içinde işverenlerin ücret ödeme taahhütlerini yerine getirmeleri için bir dizi adım atılacağı vurgulandı.

Bakanlık, “İşçi ve işverenlerin Koronavirüs salgını boyunca yasal yükümlülüklerine ilişkin talimatları yerine getirme zorunluluğu bulunduğu” çağrısını yaparken, “Çalışma yasasını ihlal eden şirketlere yaptırım uygulanması konusunda müsamaha gösterilmeyeceğini ve ayrıca, ücret koruma sistemini ihlal eden şirketlere yönelik yasal önlemler alınacağı” belirtildi.

Yaklaşık 2 Milyon 840 bin nüfuslu Katar kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 9’u Katar vatandaşı. Katar’ın 2 milyon 750 binini yani yüzde 91’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.

Bu işçilerin birçoğu da 2022 yılında Katar Emirliği’nin FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasıyla ilgili projelerde çalışan ve gelişmekte olan ülkelerden gelen işçiler meydana getiriyor.

Doha yönetimi, insan hakları örgütleri tarafından işçi hakları hususunda eleştirilere maruz kalırken, çalışanların refahını artırmaya yönelik tedbirlerle karşılık verdi. Ancak, yabancı işçiler de Koronavirüs salgınına karşı bağışıklık kazanmış değillerdi. Nitekim bunların bir kısmı Koronavirüsten etkilendi veya işsiz kaldı.

Şarkul Avsat