BAE, ICAO havacılık sektörü kurtarma ekibi ile çalışıyor

Birleşik Arap Emirlikleri, ICAO Sivil Havacılık Örgütü üyeleri tarafından Kovid-19 virüsünün sektör üzerindeki etkilerini ele almak için kurulan Havacılık Sektörü Kurtarma Ekibi ile çalışıyor.

Havacılık Sektörü Kurtarma Ekibi, havacılık sektöründeki virüsün yarattığı etkileri ve havacılık sektörünün canlandırılması ve hükümetlerin yükün azaltılmasına yardımcı olacak ciddi bir adım olarak yarattığı zorlukları kontrol altına almak için çalışıyor ve bunun da ekonominin bir kez daha büyümesine ve hayati havacılık sektöründe işsizliğin azaltılmasına yardımcı olması bekleniyor.

Ekip, havacılık sektörünü yeni koronavirüsünün kriz sonrası durumuna hazırlamak için stratejik düzeyde ülkeler için politikalar ve öncelikler önermek için çalışıyor. Ayrıca, virüsle ilgili zorlukların üstesinden gelmek ve dünyadaki operasyonları ve hava trafiğini geri kazanmak için çalışıyor.

Ekip ayrıca, gelecek için daha esnek bir havacılık sistemi oluşturmak için uluslararası ve yerel sağlık yetkilileri tarafından alınan önlemleri ve sağlık önlemlerini dikkate alarak havaalanlarını yeniden bağlamak için çabalıyor.

Çalışma ekibi, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konseyi üyeleri, küresel havacılık sektörlerinin temsilcileri ve başkanları ile Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Turizm Örgütü gibi Birleşmiş Milletler örgütlerinden oluşuyor.

Sivil Havacılık Genel Otoritesi Genel Müdürü Saif es-Suvaidi, “Birleşik Arap Emirlikleri, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konseyi ICAO tarafından alınan girişimi memnuniyetle karşılayarak, BAE hükümetinin zorlukların üstesinden gelmesinde önemi için uluslararası işbirliğine büyük önem verdiğini ortaya koydu.Ekonomik kalkınma, istihdam yaratma, turizm ve iş desteği ile dış yatırım ve uluslararası ticaretin teşvik edilmesi için hava taşımacılığı temel sektörlerden biri olduğu için havacılık sektörünün desteği küresel hükümetler için bir öncelik olmalıdır” dedi.

Sözlerinin devamında, “BAE her zaman ekonomiyi desteklemeyi ve Covid-19 virüsünün dünyaya yayılmasından etkilenenlerin kalkınmasını sağlamayı hedefliyor. Otorite ve stratejik ortakları, bu küresel salgının yol açtığı zararı sınırlamaya çalışan kapsamlı bir strateji geliştirmek için Ulusal Acil Durum, Kriz ve Afet Yönetim Otoritesi çatısı altında devlet kurumlarıyla koordinasyon içinde çalışıyor” şeklinde konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konseyi Daimi Temsilcisi Ayşe el-Hamli ise uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayarak, BAE’nin aday gösterilmesinin, BAE’nin 2007 yılından bu yana Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konseyi’nin aktif bir üyesi olarak uluslararası düzeyde oynadığı liderlik rolünün önemini yansıttığını söyledi.

Öte yandan, Sivil Havacılık Genel Otoritesi Havacılık Güvenliği İşleri Genel Müdür Yardımcısı İsmail Muhammed Al Baluşi, ekibin hava trafiğinin eşgüdümlü, araştırılmış ve başarılı bir şekilde küresel olarak yeniden başlatılmasını sağlama konusundaki beklentilerinin çok yüksek olduğunu, havacılık sektöründeki ortaklara, BAE’ye gelen tüm yolcuların seyahatte aksamaları azaltacak şekilde esnek bir şekilde incelenmesi de dahil olmak üzere, kriz sonrası düzenli ve güvenli bir havacılık sağlamak için uygulanacak talimatlar ve protokoller sağlanmasının gerekli olduğunu  söyledi.

WAM