Erkekler neden şapka takmayı bıraktı?

Şapka giymek, 1920’lerin sonuna kadar zirvede oldu. Sonra erkekler şapka takmayı bıraktı. Peki neden?

En popüler neden kapalı araçların ve diğer ulaşımın artması olarak gösterilmektedir. Araba kullanımı daha popüler hale geldikçe, şapka giyme ihtiyacı azaldı. Düşük tavanlar, sürüş sırasında şapka giyememe durumu ve arabadayken genellikle başınızı örtmeye gerek olmadığı anlamına gelirdi, yani kişisel ulaşım şapka ihtiyacını ortadan kaldırırdı. Erkeklerin çoğu şapka satın alıyordu, ancak yürürken, ata bindiklerinde veya açık arabayla seyahat ettiklerinde daha önce olduğu gibi düzenli giyememeye başladılar. Araba kullanımının artması aynı zamanda daha az insanın toplu taşıma araçlarını kullandığı anlamına geliyordu, bu yüzden evden yağmurlu havada trene yetişmek için yürüyüşe gerek kalmadı, bunun yerine çoğu yere arabayla gidilmeye başlandı.

Başka bir teori de, şapka kullanımının II.Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra ciddi bir düşüş yaşadığı yönünde. Şapka, insanlara üniforma içinde geçirdikleri zamanları hatırlatıyordu ve çoğu insan bu dönemi unutmak istiyordu. Dolayısıyla savaştan sonra erkekler sivil kıyafetleriyle şapka kullanmak istemediler. Şapka Araştırma Vakfı’nın yaptığı 1947 tarihli bir araştırmada, şapka takmayan erkeklerin yüzde 19’unun ana neden olarak ‘orduda bulundum’ şeklinde dediği sonucu yer aldı.

Şapka Araştırma Vakfı, ‘Sihir İçin Şapkaya İhtiyacınız Var’ iddiasıyla yapılan reklamları gündeme taşıdı ve bu girişimde bir tanıtım dürtüsü vardı. Açıkçası şapka endüstrisi başlangıçta belli bir noktada ilerlemenin bir heves olduğuna inanıyordu. Nitekim 1948’de gazete haberleri yeni ‘şapkasız’ olan moda haberlerini yaparak yakında şapka kullanımındaki düşüşün kalıcı olabileceğini gözler önüne sermeye başlıyordu. Öyle ki, şapka üretimi yapılan Manchester yakınlarındaki Denton ve Stockport gibi kasabalarda şapkasız yürüyen insanların haberleri gelmeye başlamıştı.

1953’te köşe yazarı Şapka Haftası’na dair bir yazı kaleme alan Hal Boyle erkeklerin her dışarı çıktığı veya her gece kulübüne gittiklerinde girişte vestiyere şapkalarını bırakmaktan nefret ettiklerini söylüyordu.

Ticari çıkarları olanların Ulusal Şapka Haftası’nı icat etmeleri, Hal’in bir noktada haklı olabileceğini düşündürüyor olsa da, eski nesillerin alışkanlıkları yıpratmaya devam ettiği için şapka kullanımındaki düşüş de biraz kademeli oldu. Bununla ilgili genel kanı, ‘daha önce işlevsel olan bir giyim eşyası tamamen dekoratif hale geldiğinde, genellikle bir veya iki nesilden fazla sürdürülmez’ şeklindeydi.

Günümüzde şapkalar hala kullanımda ve şapka; bir stil olarak halen popüler. Şu anda beyzbol şapkaları ‘trend’ ve satışlar artıyor, Top Man şapka satışlarında yüzde 26 artış olduğunu ve çevrimiçi perakendeci Asos satışların iki katından fazla arttığını bildiriyor.

Başkan John F. Kennedy, 1961’deki yemin töreninde, soğuk havaya rağmen ne şapka ne de palto giydi. Bu da, şapka modasının sonu oldu. Kennedy’ye kadar, hiçbir başkan şapkasız görülmemişti veya kıyafeti nedeniyle odak noktası olmamıştı.

O dönemde pek çok kişi Kennedy’nin konuşmasının ilgi çekmemesinin nedenlerinden birini şapka olmamasına bağlıyordu ancak  şapkanın gerçekte düşüşü yıllar önce zaten  başlamıştı.

Esquire Middle East