Gümüş, altından çok endüstriyel bir metal olarak kullanılır ve bu nedenle düşük gümüş fiyatı, daha zorlu bir ekonomik görünümün habercisidir.

Gümüş bu yaz altından daha iyi bir yatırım mı sağlayacak?

Altın fiyatları 0,5 düşerken, gümüş fiyatlarında geçen hafta yüzde 7 artışla çarpıcı bir çıkış gerçekleşti. Bu, altın-gümüş fiyat oranında önemli bir kopukluğu ortaya çıkardı.

Altın / gümüş oranındaki bu tür bir patlak en son 1930’daki Büyük Buhrandan hemen önce bildirilmişti.

Gümüş, altından çok endüstriyel bir metal olarak kullanılır ve bu nedenle düşük gümüş fiyatı, daha zorlu bir ekonomik görünümün habercisi.

Bununla birlikte, bu göstergenin uzun vadeli ortalaması 55’tir ve gümüş fiyatlarının daha da yükselmesi ve bu tarihi ortalamaya dönmeleri durumunda neredeyse iki katına çıkması için bolca alan bırakmaktadır.

Gümüş gerçekten sadece biraderi altın ile yetişiyor. Altın bugüne kadar yüzde 18 oranındaki gümüşe kıyasla yüzde 36 arttı.

Kıymetli metaller, herhangi biri koronavirüsü bilmeden önce Mayıs 2019’un sonunda yeni bir borsadaki fiyatların devamlı yükseldiği sürece girdi. O zamandan bu yana, altının muhteşem canlanması, ons başına bin 780 dolara kadar yükseldi, yani Ekim 2011’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden 143 dolar daha düşüktü. Gümüş ise çok geride kaldı. Bugün ons başına 17 doların biraz üzerinde, yani 2011’in en yüksek seviyesi olan rakamdan 49 dolar daha fazla.

KIYMETLİ METAL FİYATLARINA DESTEK

Kıymetli metal fiyatlarındaki son artış trilyon dolarlık teşviklerle desteklendi. Fransa ve Almanya’nın geçen hafta 542 milyar dolarlık Avrupa Birliği kurtarma fonunu desteklemesi en son küresel girişim oldu.

Birçok yatırımcı, bu kamu harcamalarıyla değerli metallere karşı küresel para birimlerinin değer kaybedeceğini düşünüyor. Küresel faiz oranlarının daralması, değerli metalleri depolamanın maliyetinin nakit tutmaya daha yakın olduğu anlamına da geliyor.

Finansal koruma amaçlı fon yöneticileri arasında popüler olan bir senaryo, ABD borsasının bu sonbaharda ikinci bir düşüşe yönelmesi üzerine. Bu kişiler, zayıf ikinci çeyrek karlarının toksik bir kombinasyonunu, virüsün ikinci bir dalgasının geleceğini ve V şeklindeki ekonomik iyileşme için tüm umutların sona erdiğini belirtiyorlar.

Bu durum, özellikle bu yaz değerli metal fiyatlarının daha da yükselmesine neden olabilir. Altın ve gümüş büyük olasılıkla bu Mart ayında olduğu gibi bir başka büyük satış nedeniyle aşağı çekilecek ve madencilik şirketlerindeki paylar en çok acı çekenler arasında yer alacak.

Bununla birlikte, eğer bir aşı geliştirilecek olursa, altın ve gümüş; gereksiz teşvik paketlerinin izniyle ve arz kesintileri arasında küresel talepteki hızlı toparlanmaya karşı bir korunma olarak kükreyen enflasyona karşı bir çıkış yapabilir.

Ancak, gümüşün oynaklığı ve altından çok daha az istikrarlı olması nedeniyle finansal piyasalarda olası bir ikinci gerilemeden önce şu anda gümüşe yatırım yapıp yapmamak zor bir karar. Bu, iyi bir giriş noktası gibi görünen şeyleri satın alma tehlikesi anlamına gelir, ancak daha sonra kısa veya geçici bir süreç olduğu ortaya çıkar.

Bu Mart ayında finansal piyasalardaki düşüşte olduğu gibi, gümüşle yaptığınız yatırımın altından daha yüksek bir yüzdesini de kaybedebilirsiniz. Gerçekte, gümüş birçok yatırımcı tarafından yanlış kırılmaları nedeniyle pek tercih edilmez.

Gümüş madenciliği ve arama şirketlerindeki paylar, işletme maliyetleri metalin değeri arttıkça büyük ölçüde sabit kaldığından metalin artan fiyatından yararlanıyor. Gümüşün yüzde 5 arttığı günlerde, popüler SILJ gümüş ETF’sindeki paylar iki kat arttı.

Gümüşün arkasındaki momentum şu anda güçlü ancak alım satım uzmanları olası borsa düzeltmelerinden kaynaklanan büyük kayıpları önlemek için sıkı duruşları savunuyorlar.

Endişeler, ABD borsalarının aşırı değerlenmesi ve pandeminin uzun vadeli ekonomik etkisinin göz ardı edilmesi nedeniyle değerli metaller için uzun vadeli görünümün mükemmel olduğunu belirtiyor.

Abu Dabili Devlet Yatırım Fonu Mubadala, küresel ekonomilerin 2021 sonuna kadar tamamen toparlanamayacağını, Uluslararası Para Fonu’nun Büyük Buhran döneminden bu yana yaşanan en kötü gerileme tahminini aşağı yönde revize edeceğini açıkladı.

Eski IMF baş ekonomisti Profesör Ken Rogoff, küresel ekonominin beş yıl içinde önceki konumunu geri kazanması durumunda çok şaşıracağını söyledi.

Değerli metaller sıkıntılı zamanlarda her zaman güvenli bir sığınak olmuştur. Fiyatlar, enflasyonla ilgili en büyük karamsarlık anında artma eğilimindedir. Peki henüz bu noktaya gelmedik mi? Muhtemelen yakın bile değiliz.

The National / Peter Cooper