Kralların ve başkanların arabası

Özelliklerini gördüğünüzde Rolls-Royce Phantom VIII’in çok iyi bir araç olduğunu düşünebilirsiniz ancak bunlar aracının coşkunluğunu hissetmenize yetmez.

Motor kapağının üzerinde yer alan klasik heykel, bunun muhtemelen dünyanın en iyi arabası olan Rolls-Royce olduğunu söylüyor. Aynı zamanda diğer Rolls’lar gibi olmadığını da. Bu, Britanyalı otomobil üreticisinin en iyisi, sınıfının en seçkin modeli olan bir Phantom.

Phantom model Rolls-Royce, yıllardır kralların, başkanların ve yöneticilerin tercihi oldu. Winston Churchill yeni müttefiki Suudi Arabistan Kralı Abdul Aziz’i etkilemek istediğinde ona Phantom III modeli hediye etti. Araba hala Orta Doğu’da kraliyet ailesi tarafından seviliyor; gücün, statünün ve lüksün nihai sembolü.

Sadece arabanın yanında durmanız bile egonuzun yükselmesine neden olur. İnsanlar bakmak için durur, arkadaşlarına gösterir ve Instagram’da paylaşmak için fotoğraf çeker.

Dubai’de bulunan AGMC bayisinin izniyle bu aracı deneme şansını elde ettik. Yeni Phantom, ‘normal’ versiyondan 22 cm kadar daha uzun. Bu da devlet başkanlara önemli belgeleri incelerken, mini bir zirveye ev sahipliği yapmaları ya da dinlenmek için arabanın arkasında daha fazla alana sahip olmaları anlamına geliyor.

Oldukça büyük olan bu aracı sürmenin zor olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak öyle değil. Hidrolik direksiyon hafif ve keskin virajlarda zahmetsiz dolaşmanızı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış. Alman sensör teknolojisi, böyle büyük ve güçlü bir otomobil için bile park etmeyi ve manevra yapmayı kolaylaştırıyor.

Dubai’deki Şeyh Zayed Yolu’nda, aracı deneme şansınız bulunuyor. Sekiz vitesli otomatik şanzıman sizi süper spor otomobil çılgını Dubai’de bile yolda gördüğünüz her şeyi geçmenize sağlayacak kadar hızlı: bu araç 5,4 saniyede 100 km/s hıza çıkıyor.

120 km/s ulaştığınızda araç size hızınızı hatırlatıyor. Bunu yapması gerekiyor çünkü 120 km/s ulaştığınız da dahi aracın içi araç hareketsizmiş gibi sessiz.  Yüksek hıza rağmen motor sesi neredeyse yok. Araç o kadar rahat ki kauçuktan yapılmış bir uçan araba gibi, bulutların üzerinde olduğunuzu hissediyorsunuz.

Aracın içinin tasarımını anlatmaya nereden başlayabilirim? Bizim deneme şansı bulduğumuz Phantom’un ön paneline burgonya rengi deri koltuklar araca oldukça şık bir görüntü kazandırıyor. Basra Körfezi’nde deniz kabukları ve dalgalar gibi okyanus şekillerinin yanı sıra İslami kaligrafi temaları da oldukça popüler.

Aracın arka kısmında bir içecek dolabı, size lüksü hissettirecek düğmeyle kapanan perdeleri bulanan arka kısmı size birinci sınıf bir zevk sunuyor. Kendinizi çift kişilik bir uçak kabini rahatlığında hissedeceksiniz. Şoförünüzle çıktığınız uzun bir yolculuk sırasında şekerleme yapmak istiyorsanız, yıldız ışığı tavan ekranı dinlenmenize yardımcı olacak.

Arabayı kullanırken “burada yaşayabilirim” duygusuna kapılabilirsiniz. Phantom VIII yaşamak için makul büyüklükteki bir Dubai dairesiyle aynı maliyete sahip. Phantom’un sipariş ücreti eklenmeden belirlenen fiyatı 2,2 milyon Arap Emirlikleri Dirhemi (600 bin Dolar).

Bütün bu özelliklere sahip bir araç sizlere sınırsız duygular sunuyor.

Arab News