Suudi Arabistan, paraları 20 güne kadar karantinada tutacak

Suudi Arabistan Para Ajansı (SAMA), yerel ve uluslararası kaynaklardan gelen banknot ve madeni paraları, yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek için 14 gün boyunca karantinada tutacak.

SAMA paranın, elektronik ödeme araçlarıyla birlikte, virüsün yayılmasının olası yolların biri olarak kabul edildiğini belirtti. Bu nedenle, kapalı alanlarda banknot ve madeni paralar, paranın nereden geldiği de göz önünde bulundurularak 14 ile 20 gün arasında izole edilecek. Virüsün yayılmasını önlemek için alınması gereken ek adımlar uygulanacak.

SAMA yaptığı açıklamada, “Banknotlar ve madeni paralar, kullanımlarının güvenli hale gelmesi için özel bir işlem mekanizmasına tabi tutulacak. Daha sonra, Ajansın kalite standartlarına uygun olarak makineler tarafından otomatik olarak sıralanacak, kirli veya uygun olmayanlar anında imha edilecek” ifadelerini kullandı.

Ekonomist ve finans analisti Talat Zeki Hafız, bu ihtiyati tedbirlerin yerel para piyasalarındaki nakit akışını etkilemeyeceğini dile getirdi.

Hafız, “SAMA onlarca yıllık deneyimiyle, çok hassas hesaplamalarla hareket ediyor. Hazinedeki nakit miktarı göz önünde bulundurularak, karantinaya alınacak para, yerel para sistemi ve piyasanın ihtiyaç duyduğu miktarı arasında önemli bir denge bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Hafız, paranın karantinaya alma kararının olağan dışı bir durum olmadığını da sözlerine ekledi.

Analist, “Karantina prosedürleri benzer sağlık krizleri sırasında sıklıkla gerçekleşen bir durum. Bu, banknotları güvenli bir hale getirmek ve işlem mekanizmasını yerine getirmek için para kurumlarında ve çeşitli bankalarda bir normdur” diye konuştu.

SAMA, pandeminin bankacılık ve finans dahil tüm ekonomik sektörler üzerindeki etkilerini takip etmeye devam edeceğini de belirtti. Ayrıca, finans sektörünün bütünlüğünü ve istikrarını korumak için gerekli tüm desteği sağlamaya devam edeceğine dair bir güvence sundu.

Ajans, yeni politikalar ve denetim rolünün genişletilmesi de dahil olmak üzere, koronavirüs krizinin ekonomi üzerindeki etkilerine karşı mücadele etmek için çok sayıda tedbir aldı.

Arab News