Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz

​Kral Selman: Halk sağlığı önceliğimizdir

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların (mukim) güvenlik ve sağlığının öncelikleri olduğunu dile getirerek, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ülkedeki tüm sektörler tarafından yürütülen çabalara ve halkın sosyal mesafe kurallarına uymasına övgüde bulundu.

Kral Selman, mübarek Ramazan Bayramı vesilesiyle vatandaşlara, bölge sakinlerine ve Müslümanlara hitaben yaptığı konuşmada, “Ülkeniz salgınla mücadele çabalarını desteklemek için Dünya Sağlık Örgütü’ne cömert bir şekilde destek vermenin yanı sıra virüse karşı bir aşı veya güçlü bir ilaç bulmak için yerel ve uluslararası bilimsel araştırmalara da destek sağladı” dedi.

Riyad’ın küresel ve insani rolünü vurgulayan Kral Selman, G20 dönem başkanlığı sıfatıyla salgının sağlık, ekonomik ve sosyal etkilerinin tartışılacağı bir grup toplantısı çağrısında bulundu.

Enformasyon Bakanı Dr. Macid Abdullah el-Kasabi’nin bildirdiğine göre Kral Selman’ın konuşma metni şöyle;

“Bismillahirrahmanirrahim

Allah’a hamdolsun. Peygamberimiz ve âline salât ve selam olsun.

Suudi Arabistan’ın vatandaşları ve mukimleri. Allah sizleri ve ülkemizi korusun.

Dünyanın doğusu ve batısındaki Müslümanlar. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bayramınız mübarek olsun. Yüce Allah’a bizi Ramazan Bayramı’na ulaştırdığı için hamdolsun.

Dünya, daha önce benzerini görmediği bir sağlık ve ekonomik krizle karşı karşıya ve biz de bunun bir parçasıyız.

Ülkemizde ilgili kurumlar tarafından alınan ihtiyati ve önleyici önlemlere bağlılıkları nedeniyle vatandaşlar ve bölge sakinlerine teşekkür ediyorum.

Doğrudan bir araya gelmek yerine, uzaktan iletişim kurarak birbirini tebrik edip, sosyal mesafe önlemlerine bilinçli ve sorumlu bir şekilde bağlı kalarak bayramı evinizde geçireceğiniz için çok minnettarım. Tüm bunlar sizin güvenliğiniz içindir.

Bizler kardeşler olarak, bayramın evimizde geçirilmesi ve internet üzerinden birbirimizi tebrik ederek bu salgınla yüzleşmeyi amaçlayan ihtiyati tedbirlere bağlı kalıyor, dinimizin öğretileri ve afetlere karşı hükümlerine uymaya niyet ediyoruz.

Oğullarım ve kızlarım.

Ülkeniz bu salgına güç, kararlılık ve samimiyetle yanıt veren tüm sektörlerdeki sağlık ve saha personeli ile onlara destek veren güvenlik sektöründeki çalışanlar ile gurur duyuyor.

Yüce Allah’ın sayesinde bu çabalar, salgın karşısında umut verici sonuçlara katkıda bulundu. Enfekte olanlar tedavi edilirken, tüm önlemler de alındı.

Dini, insani ve ulusal değerlerine dayanarak, Suudi Arabistan bu salgına direnmek ve etkilerini azaltmak için her türlü çabayı gösterdi.

Ülkeniz, özellikle bu salgında ve genel olarak yaşamın tüm alanında insanlığa fayda sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmayacaktır.

Allah ülkemizi korusun. Bu salgın veya başka sebeple bayramda bizimle olamayanlara merhamet etsin. Rabbim ölülerimize merhamet etsin.

Hayatlarını aileleri, kardeşleri ve ülkelerini savunmak için feda edenlerin şehitliğini kabul etsin.”

Öte yandan, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Ramazan Bayramı vesilesiyle İslam ve Arap ülkelerinin liderleri ve dini figürlerinden çok sayıda tebrik mesajı aldı.

Şarkul Avsat