BAE ve Japonya kültürel alandaki işbirliği hakkında görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kültür ve Bilgi Geliştirme Bakanı Noura bint Muhammed el-Kaabi ve Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hakido Koichi, gerçekleştirdikleri sanal toplantıda kültürel ve yaratıcı alanlarda ikili ilişkileri geliştirmenin yolları hakkında görüştü.

Noura el-Kaabi, Kovid 19 krizinin dünya ülkelerine getirdiği zorlukların üstesinden gelmek için bu zor zamanlarda  dost ülkelerle iletişim kurmanın ve birbirlerinin deneyimlerinden yararlanmanın önemini vurguladı.

Kaab toplantı sırasında, BAE’nin kültürel etkinlikleri erteleme, müzeleri kapatma ve bunları dijital bir alana dönüştürme de dahil olmak üzere Kovid 19’a karşı aldığı önlemleri ele aldı. Ayrıca BAE’nin, kültürel endüstriler sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin faaliyet göstermesi için ulusal programın başlatılmasını sağlayan ulusal bir anket düzenlediğine ve mevcut aşamada karşılaştığı ekonomik zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için yaratıcı sektördeki bağımsız içerik oluşturuculara ve küçük şirketlere finansal yardımlarda bulunduğuna dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, ülkedeki yaratıcı komplekslerin ve serbest bölgelerin, yatırımcılarına bu aşamayı güvenli bir şekilde atlatmaları ve zor ekonomik koşullar nedeniyle onları önemli ölçüde etkilememelerini sağlamak için bir teşvik paketi sunduğunu söyledi.

İki taraf, bu sektördeki boşlukları tespit etmek ve büyümesini ve refahını teşvik eden politikalar oluşturmak amacıyla kültürel ve yaratıcı sektörü daha iyi anlamayı sağlayan kültürel veriler, istatistikler ve göstergeler alanında işbirliğini tartıştı.

Hakido Koichi, Japonya’nın, sağlık krizinin kültürel sektör üzerindeki etkisinin etkilerini hafifletmek ve yaratıcılara kültürel ve yaratıcı endüstrilerin sektörlerini desteklemek için 2,3 trilyon Yen tahsis ettiğini ve yeni bir iş fırsatı yaratmalarını sağlamak da dahil olmak üzere bir dizi önlem aldığını doğruladı.

Japon bakan, ülkesinin, geleneksel Japon dekoratif desenlerini arabesk sanatının etkisi ile birleştireceği Japon standıyla Dubai Expo’ya katılma arzusunu dile getirdi. Standın, “katılım, uyum, eylem” kavramına dayandığı için Orta Doğu’yu Japonya’ya bağlayan İpek Yolu’nu hatırlattığını ve su, rüzgar ve ışık konularına dayanan yüksek teknoloji ürünü bir deney içerdiğini sözlerine ekledi.

WAM