Bayram harçlığı dijital oldu!

Devam eden salgın nedeniyle, Suudiler hediye ve Ramazan alışverişi için farklı yollar araştırıyorlar, ve çoğunlukla e-hediyeler göndererek ya da elektronik kanalları kullanıp para aktararak bu sorunu çözmede internet ve farklı uygulamalara güveniyorlar.

Waleed Bukhari, ‘’STC  uygulaması aracılığıyla kuzenimden bu yıl benim Ramazan hediyemi aldım. Normalde ailenin büyüklerinden nakit para alırım, ama farklı bir şey almış olmaktan da çok mutlu oldum’’ diye konuştu.

Bir Ramazan hediyesini tanımlamak zor. Aslında bayram hediyesi genellikle bayramın ilk gününün sabahında çocukların ve bazen de yetişkinlerin genellikle kişinin yaşına bağlı olarak aldığı bir para armağanıdır.

Saudi Telecom Co.’ya ait olan ödeme uygulaması STC Pay, insanların Ramazandaki harçlık ödemelerini elektronik olarak göndermeleri için eğlenceli bir yol sunuyor. Zarfta özelleştirme ve kişisel bir mesaj ekleme seçenekleri var ve birçoğu bunu Ramazan harçlığının geleneksel yönüne uygun bir alternatif bulabilir.

Ancak gene de bazıları bayram için para yerine e-hediyeler göndermeyi tercih ediyor.

Bir üniversite öğrencisi olan Dana Al-Harbi, ailesinin asla Ramazan için para vermediğini belirterek, ‘’Para tabii ki yararlı, ama ailem bana her zaman çok daha fazla takdir ettiğim hediyeler verdiler. Onların bana verdiği hediyelerde çok fazla sevgi ve düşünce var  bu benim için paradan daha önemli’’ açıklamasını yaptı.

Bazı mağazalar, nakit parayı ilginç şekillerde bulundurmak için özel kutular veya zarflar sunuyor veya faturaları tutmak için küçük bir yuvaya sahip kartlar satar. Bazı mağazalar da çiçek demetleri para ile süslüyor, parayı çikolata ambalajının içine saklıyor.

Beş çocuk annesi olan Wafaa Al-Mansour, hediye kartlarının dağıtılmasını tavsiye etti. Al-Mansour, Arab News’a yaptığı açıklamada, ‘’Doğrudan nakit vermek konusundan hoşlanmıyorum, bu yüzden çocuklarıma neden hoşlanıyorlarsa onu seçme seçeneği veriyorum. Böylece hoşlandıkları bir şey için para harcandığından emin oluyorum’’ diye konuştu.

Al-Mansour ayrıca kitap dükkanlarının sunduğu hediye kuponlarını iyi bir seçenek olarak önerdi ve ekledi: ‘’100 riyallik (26.66 dolar) kuponları almayı seviyorum, uygun bir miktar olduğu için 12 yaşın altındakilar üç tane, 12 yaşın üzerindekiler beş tane alacak şekilde ayarlıyorum. Alınacak şeyler kitap, oyuncak, oyun, kırtasiye ürünleri alabilir. İsterlerse harcamayıp biriktirebilirler, oğullarım PlayStation’larını böyle aldı.’’

Hayfa Abduljaleel, üç çocuğuna harçlıklarını banka havalesi ile göndermeyi tercih ettiğini anlatıyor, bu sayede yıllar içinde hayatının çok daha kolay hale geldiğini sözlerine ekledi.

Arab News