Diyetinize ceviz eklemeniz için 5 neden

Fit Squad Dubai’deki kişisel antrenör ve beslenme koçu olan Devinder Bains, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak süper yiyecek ‘ceviz’ konusunda tavsiyelerini paylaştı.

Ceviz çoğu süpermarkette bulunur ve günlük diyetinize gerçek sağlık yararları eklemenin uygun maliyetli bir yoludur. Kahvaltı kaseleri, smoothie’ler, salatalar, tavada kızartılmış ekmek veya hamurla harika gider. Cevizi ayrıca kendi başına sağlıklı bir atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz.

Cevizin yemeklerinizde düzenli olarak bulundurmak için 5 neden daha vardır:

1. Beyin fonksiyonuna, ruh haline yardımcı olur

Ceviz, beyin gelişimi ve işlevi için gerekli olan Omega-3 yağ asitleri açısından diğer tüm kabuklu yemişlere göre daha zengindir. Cevizde de bulunan yüksek E vitamini seviyeleri ile bağlantılı olarak, Omega-3 özellikle bilişsel bozuklukları olanlarda hafızayı iyileştirebilmektedir. Omega-3 açısından zengin gıdalar da ruh halini daha iyi hale getirmek, hafif ila orta derecede anksiyete ve depresyona yardımcı olmakla ilişkilendirilir.

2. Tip 2 diyabet riskini azaltır

Kalori açısından oldukça yüksek olmasına rağmen, vücut tarafından emilen cevizdeki gerçek enerji beklenenden yüzde 21 daha düşüktür. Ceviz iştahı azaltmaya ve açlığı azaltmaya yardımcı olabilir, bu da ağırlığı kontrol etmeye yardım ve Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltır. Bir çalışma, diyetinize ceviz yağı eklemenin kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir.

3. Sağlıklı bir bağırsak florası geliştirir

Ceviz yemek bağırsaktaki yararlı bakterileri artırır, vücuttaki iltihabı azaltır ve obezite, kalp hastalığı ve kötü bağırsak sağlığı ile gelişen bazı kanser riskleriyle mücadele eder.

4. Erkek fertilitesini artırır

İşlenmiş gıdalar ve şekerler yüksek diyetlerin erkek fertilitesi üzerinde zararlı bir etkisi olabilir, ancak sağlıklı süper gıdalar bununla savaşır. Ceviz, sperm zarına zarar veren serbest radikallerle savaşan antioksidanlar açısından çok zengindir.

5. Sağlıklı yaşlanmayı destekler

Ceviz, sadece beyin sağlığını değil, yaşlandıkça fiziksel hareketliliği destekleyen temel vitaminler, mineraller, yağlar ve lifler bakımından da çok zengindir. 50 binden fazla yaşlı kadın üzerinde yapılan bir araştırma, ceviz de dahil olmak üzere sağlıklı gıdalar açısından zengin bir diyetin fiziksel bozulma riskini azalttığını göstermiştir.

Arab News