Emirates Havayolları’ndan süper koronavirüs önlemleri

Emirates Havayolları, hem havada hem de yerde endüstri düzeyinde yenilikçi sağlık ve güvenlik standartları oluşturacak birkaç ek önlem ve prosedür açıkladı.

Şirket, seyahatin her aşamasında çalışanları ve yolcuları korumayı amaçlayan bu prosedürleri uygulamaya başladı ve 9 varış noktasına düzenli uçuşlara devam etti.

Emirates Havayolları Genel Müdür Yardımcısı Adel er-Reda, Emirates Havayolları’nın tüm temas noktalarının temizliğini ve sterilizasyonunu artırmak ve müşterilerin ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamak için yolculuğun her aşamasında kapsamlı bir prosedür seti uyguladığını ve uçakta enfeksiyona yakalanma şansının çok düşük olmasına rağmen, sayaçlardaki seyahat prosedürlerinin tamamlanmasından, varış noktasında yolcuların uçaktan inişine kadar her aşamayı gözden geçirmek ve yeniden tasarlamak için büyük bir çaba sarf edildiğini belirterek, “Uyguladığımız her prosedür, seyahat güvenliğini artırmak ve aşırıya kaçmasını güvenli hale getirmek olduğundan riskleri daha da azaltmaya katkıda bulunuyor” dedi.

Açıklamasının devamında, “Dubai’deki havaalanı, göç, sağlık ve sivil havacılık otoriteleri de dahil olmak üzere tüm ilgili makamlarla birlikte çalışıyoruz. En yüksek güvenlik ve hijyen standartlarını elde etmek için prosedürleri gözden geçirmeye ve uzman tavsiyesi almaya devam edeceğiz. Pandemik devam ile farklılara uyum sağlama ihtiyacımızın tamamen farkındayız” şeklinde konuştu.

Reda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından yürütülen pandemi yönetimi için önleyici stratejilere ek olarak tüm bu önlemlerin ve önleyici tedbirlerin, halkın hava yolculuğuna olan güvenini ne kadar artıracağını yerel ve küresel toplulukların sağlığını ve güvenliğini ne kadar ciddiye aldığığını göstereceğine dikkat çekti.

Emirates Havayolları sağlık koruma araçları içeren paketler hazırladı ve Dubai Uluslararası Havalimanı’nda seyahat prosedürlerini Dubai’ye gelen uçuşlarda yolculara ücretsiz olarak dağıttı. Her zarf, yüz maskeleri, eldivenler, dezenfektan mendiller ve steril sıvılar içeriyor. Bu sağlık zarfları, gerçekleşen birçok ek prosedür için bir iyileştirme görevi görüyor.

Havalimanındaki tüm müşteriler ve çalışanlar için eldiven ve maske takmak zorunlu ve müşteriler havalimanına vardıklarında, çeşitli lokasyonlara takılan termal güvenlik kameraları müşterilerin ve çalışanların sıcaklığını izliyor. Havaalanı ekibi ayrıca prosedürler sırasında yolcular ve çalışanlar için daha fazla güvenlik garantisi sağlamak amacıyla seyahat prosedürleri sayaçları ve pasaport kontrol sayaçları üzerinde koruyucu engeller kurdu.

Transit yolculara, uçuşları Dubai Uluslararası Havalimanı’na gelmeden önce koruyucu giysiler sağlanacak ve ayrıca havaalanı terminaline inmeden önce termal muayeneye tabi tutulacaklar. Ek bir önlem olarak, tüm uçuş sayaçlarında koruyucu bariyerler mevcut. Koruyucu giysiler giymiş havaalanı çalışanları müşterileri birbirlerinden uzak tutmaya ve diğerlerinden güvenli bir mesafede kalmaya yönlendirecek.Sıhhi paketler kalkış portallarında da mevcut olacak.

Yolculara koruyucu ekipman takan Emirates çalışanlarının gözetiminde son sıradan ilk sıraya kadar az sayıda uçağa binilecek. Bekleme alanlarında, müşterilerin fiziksel mesafeye bağlı kalmasını sağlamak için bazı değişiklikler yapıldı. Her bir uçuşun hazırlanmasını tamamladıktan sonra, kapılar kapsamlı temizlik ve sterilizasyona tabi tutuluyor.

Uçaktaki tüm mürettebat üyeleri kişisel koruyucu ekipmanlarla donatıldı ve Emirates Havayolları, en yüksek güvenlik ve hijyen standartlarını korumak için mürettebatlara 1,5 saatten uzun uçuşlarda servis personeli için yardımcı personel ekledi. Asistanlar tuvaletleri 45 dakikada bir temizleyip dezenfekte ediyor ve tüm tuvaletlerde steril temizleme sıvıları ve el yıkama talimatları yer alıyor.

Bagaj kargo ambarına teslim edilecek ve müşteriler uçakta dizüstü bilgisayarlar, küçük el çantaları ve bebek eşyaları gibi temel ihtiyaçları taşıyabilecek. Her yolcu, bazı ülkelerin varışta talep ettiği sağlık beyanı formlarını doldurmak için bir kalem taşımak zorunda olacak.

Emirates’in sıkı güvenlik programı, müşterilerini ve çalışanlarını korumayı amaçlıyor. Modern uçakları, havada güvenli ve çevre dostu bir ortam sağlamak için kabin havasındaki virüslerin, toz parçacıklarının, alerjenlerin ve mikropların yüzde 99,97’sini temizleyen gelişmiş HEPA hava filtreleri ile donatıldı. Her uçuştan sonra Dubai’ye döndükten sonra her uçak yoğun bir temizlik ve sterilizasyon işlemine tabi tutuluyor.

Emirates Havayolları, her uçuşun sonunda havaalanına taşımak ve ikamet ettikleri yere geri götürmek için hava servisi mürettebatı araçlarına sahip. Mürettebat üyeleri, uçağa gitmeden önce Dubai’de kendileri için belirlenen bir binada prosedürlerini sonlandırıyor.

Ayrıca, mürettebat üyelerini dış destinasyonlara yerleştirme ihtiyacını olabildiğince azaltmaya çalışıyor ve Dubai’ye döndüklerinde herkes Kovid-19 kontrollerine ve 14 gün boyunca evde karantina taahhüdüne tabi tutuluyor.

WAM