Hindistan yeni tip koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler listesinde

Hindistan yeni tip koronavirüsün neden olduğu en çok günlük vakanın kaydedilmesine tanıklık etti. Hükümet iç hatlarda uçuşa devam ederken, Hindistan pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri haline geldi.

Hindistan’da virüs kaynaklı ölenlerin sayısı ise 4 bine yükseldi.

Yeni vakalardaki artış ülkedeki bazı faaliyetlerin yeniden başlamasıyla artış yaşarken, ülke çapında koronavirüs sebebiyle alınan önlemlerin hafifletilmesinde ilk aşamaya geçildi.

Yeni Delhi havaalanındaki bazı yolcular ve uçuş ekipleri, havalimanlarındaki atmosferin korkunç olduğunu belirterek, güvenlik güçlerinin sosyal mesafe ve yolculara maske takılması konusunda katı önlemler aldığını bildirdi.

Hindistan hükümeti, uçuşlardan sonra yolcuların karantinaya alınması konusunda ısrar etmezken, bu konuda bazı yetkililer ise sıkı önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyor.

Hindistan’ın kuzeydoğusundan Assam’a giden mühendis Subham Dee, “Ailemle buluşmak benim bir savaş bölgesinde olduğumu hissettiriyor” dedi.

Hindistan Demiryolları, yaklaşık 3,5 milyon işçinin şehir ve köylerine dönmelerine yardımcı olmak amacıyla önümüzdeki on gün içinde 2 bin 600 ek sefer yapılacağını bildirdi.

24 Mart’ta işini kaybeden milyonlarca işçinin köylerine ve şehirlerine dönmesi engellenmişti. Bazı işçiler ise binlerce km yol kat ederek yaşadıkları bölgelere yaya olarak dönmeye karar verdi.

İşçilerden 100’den fazlası ise eve dönüş yolunda geçirdikleri kaza ve hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Şarkul Avsat