İspanya, Temmuz itibariyle kapısını turistlere açmaya hazırlanıyor

İspanya Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yabancı turistlerin önümüzdeki Temmuz ayından itibaren İspanya’da tatil rezervasyon yaptırmaya başlayabilecekleri bildirildi. Yurt dışından gelen turistlerin iki hafta süreliğine karantina altına alınacağı aktarıldı.

Ekonomisi büyük oranda turizme dayalı olan İspanya, salgından en çok etkilenen ülkelerden biri. Şu anda mevcut bulunan katı kısıtlamalar, yavaş yavaş azaltılmaya çalışılıyor. Ülkede ikinci bir enfeksiyon dalgasını önlemek için ise ziyaretçiler karantinaya alınıyor.

İspanya’nın Turizm Bakanı Reyes Maroto, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İki haftalık karantina uygulamasını Temmuz ayında durdurabiliriz. Turistler o zaman için rezervasyonunu yapabilir. Yaz tatili için Temmuz’da İspanya’ya gelmeye yönelik planlar yapmak kesinlikle yanlış olmaz” dedi.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, yaptığı açıklamada, İspanya’nın Temmuz ayından itibaren sınırlarını uluslararası turizme açacağını söyledi. Turizm, ülkenin ekonomisinin yüzde 12’sinden fazlasını oluşturuyor.

Ülkede tespit edilen koronavirüs vakalarının sayısı 235 bin 772’ye ulaşırken toplam can kaybının 28 bin 752’yi bulduğu ifade edildi.

Şarkul Avsat