İsrail Polisi

İsrail Polisi, bayram namazı kılmak isteyen Müslümanlara saldırdı

İsrail Polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın El Esbat Kapısı önünde Ramazan Bayram’ı namazı kılmak isteyen Filistinlilere saldırdı. Saldırıda birçok yaşlı Müslüman yaralandı.

İsrail polisinin saldırı sırasında cop ve dipçik kullandığı belirttildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olan camiye, Müslümanlar bayram namazını caminin kapısında kılmak için toplandılar.

Kutsal yerin yönteminden sorumlu olan kuruluş, yaptığı açıklamada İslam’ın üçüncü kutsal yeri olan cami, Kutsal Ramazan ayının bitiminin kutlandığı Ramazan Bayramı’ndan sonra yeniden açılacağını belirtti.

Cami, uzun zamandır İsrail ve Filistinliler arasındaki gerginliğin merkezinde yer alıyor.

Kudüs’te bulunan Kutsal Kabir Kilisesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında iki ay kapalı kaldıktan sonra yapılan resmi bir açıklamada yeniden açılacağı belirtilse de halka açılmadı.

İsrail’in topraklarına kattığı Doğu Kudüs’ün eski şehir duvarları içerisinde yer alan Kutsal Kabir Kilisesi, çok sayıda Hristiyan tarafından Hz. İsa’nın burada çarmıha gerildiği ve yeniden dirileceği yer olduğuna inanılması nedeniyle kutsal kabul ediliyor.

Her yıl, milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen kilise, yeni tip koronavirüs hastalığı Kovid-19’un İsrail ve Filistin topraklarında yayılmasını engellemek için Paskalya bayramından önce 25 Mart’ta kapatıldı.

Kutsal alanı paylaşan üç mezhebin liderlerinin Cumartesi günü yaptıkları ortak açıklamada kutsal alanın 24 Mayıs’ta “ibadet edenlere ve inanç ziyaretlerine” açılacağını belirtmişti.

Yunan Ortodoks, Ermeni ve Roma Katolik mezhepleri Kutsal Kabir Kilisesi’nin ortak olarak kullanıyorlar.

Yapılan açıklamada, tek seferde ateşi ile hastalık belirtisi olmayan ve maske takan 50 kişinin alınacağı bilgisine yer verdiler.

Ancak ibadetçilerin, kiliseye girişine izin verilmedi.

Dini yetkililer, kilisenin açılma tarihinin ertelendiğini ancak yeniden ne zaman açılacağına dair yeni bir tarih verilmediğini açıkladı.

The National