İlk bilimsel çalışma: Koronavirüs insan üretimi

Amerikan gazetesi “Washington Times”, Avustralya’daki bilimsel bir çalışmanın, ortaya çıkan koronavirüsünün, Çin laboratuvarında tahrif edildiğini ve doğal bir olayın sonucu olmadığını gösteren benzersiz özellikler içerdiğini söyledi.

Çalışmayı yürüten beş bilim adamı, koronanın alışılmadık bir özelliği olarak insanları kolaylıkla enfekte etme yeteneğini keşfetti.

VİRÜSÜN HIZLI ENFEKTE OLMASINDA İNSAN MANİPÜLESİ VAR

Bilim adamları, virüsün Çin’in Vuhan şehrinde ilk ortaya çıktığı Vuhan pazarında taze et olarak satılan yarasalar da dahil olmak üzere diğer hayvanlarda ve hatta egzotik vahşi hayvanlarda bulunabileceğine dair bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Baş araştırmacının başkanı olan Nikolai Petrovsky, ekibinin, virüsün insan hücrelerini enfekte etme yeteneğinin benzersiz olması nedeniyle Vuhan’daki virüsün insan manipülasyonundan şüphelendiğini söyledi.

Çalışma hakkındaki bir açıklamada, virüsün insan hücrelerine bağlanma gücünün diğer hayvanlarla enfeksiyonun özelliklerini aştığını söyledi.

UZMANLAR: İNSAN YAPIMI VİRÜS

Avustralya’daki Flinders Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi’nde Profesör Petrovsky, “Bu, doğada benzer bir virüs bulunamamasına ek olarak, insan yapımı bir virüs olma olasılığını gösterir” dedi.

Araştırma ekibi, virüsün Vuhan’daki Biyogüvenlik Tesisinde ACE2 yoluyla insan hücrelerine erişimini test ederek yaratıldığını oldukça makul bulduklarını açıkladı.

ACE2 , “Anjiyotensin dönüştürücü enzim 2” kısaltması ve virüsün, ACE2 reseptörlerini içeren akciğer hücreleri gibi insan hücrelerine ulaşmak ve yayılmak için kullandığı giriş noktası olarak biliniyor.

“WUHAN PAZARINDAN DIŞARIYA SIZDI”

Petrovsky, “laboratuvarda üretilen” koronavirüsünün, daha sonra Vuhan Vahşi Hayvan Pazarı’nı ziyaret eden bir personelin kazayla enfekte olması yoluyla tesisin dışına da sızmış olabileceğini belirtti.

Açıklamasında, “Virüs ayrıca, Vuhan laboratuvarında tıbbi atıkların uygun olmayan bir şekilde atılmasıyla laboratuvardan çıkmış olabilir veya enfeksiyon, bir kediye veya enfekte olmuş atığa temas eden herhangi bir hayvana yayılmış olabilir” dedi.

Araştırma ekibi, virüsün hızlı gelişiminin ve insanları enfekte etme yeteneğinin “çarpıcı bir tesadüf ya da insan müdahalesinin bir işareti” olduğuna inanıyor.

Fox News televizyonu, önceki bir raporda virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan kaynaklandığını, biyolojik bir silah olarak değil, Çin’in virüsleri izleme ve bunlarla mücadele etme çabalarının ABD’nin yeteneklerine eşit veya daha fazla olduğunu gösterme çabasının bir parçası olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, Edinburgh, Kolombiya, Sidney ve Toleen üniversitelerinden araştırmacıların katıldığı Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma, virüsün bir laboratuvarda yapıldığına veya başka bir şekilde tasarlandığına dair hiçbir kanıt bulamadı.

Viroloji Uzmanı ve çalışma ekibinden olan Christian Andreas, “Bilinen koronavirüs suşları için mevcut genom dizileme verilerini karşılaştırarak, SARS Cove 2’nin (korona kökenli) doğal evrimden kaynaklandığından emin olabiliriz” dedi.

Emarat Al Youm