Suudi Arabistan camilerde ibadet hakkında yeni talimatları açıkladı

Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı bugün, tüm camilerde Cuma namazı ve  cemaatle kılınan namazlarının askıya alınmasına yönelik yeni düzenlemeler yaptı.

Suudi Arabistan İslâmî İşler Bakanı Dr. Abdullatif bin Abdulaziz bin Abdurrahman Al Şeyh, camilerin namaz çağrısından 15 dakika önce açılmasını, namazın ardından 10 dakika sonra ise kapatılması gerektiğini vurgu yaparak, ezan ile namaz vakti arasındaki bekleme süresinin 10 dakika olması gerektiğine dikkati çekti. Açıklamada, namaz süresi boyunca tüm pencerelerin açık olacağı ve Kuran-ı Kerim ile diğer kitapların geçici olarak kaldırılacağı aktarıldı.

Yeni açılanan talimatlarla birlikte, saflar arasında 2 metre mesafe bırakılması ve her sıra arasında boş bir alan bırakılmasının yanı sıra tuvalet ile abdesthanelerin kapatılacağı belirtildi.

Cuma namazı ile ilgili de açıklama yapan Bakan, Cuma hutbesinin 15 dakikayı geçmeyecek şekilde, ezanın okunmasından itibaren cami kapılarının Cuma namazı için 20 dakika içerisinde açılacağını söyledi.

Bakan açıklamasında, camilerdeki ders ve ezber atölyelerinin geçici bir süreyle kapatıldığını bildirdi.

Şarkul Avsat