Suudi Arabistan ekonomisi pandemiye dayanabilir

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, krallık ekonomisinin harcamaları azaltma ihtiyacına rağmen koronavirüs krizine dayanabileceğini söyledi.

Al-Jadaan, ‘’Suudi Arabistan ekonomisi gelirlerdeki düşüşü kaldırabilir ve bütçe açığı ile başa çıkabilir. Hükümet, vatandaşlarının ve sakinlerinin güvenliğini ve sağlığını ön planda tutarken, bu krizle kararlılıkla mücadele edeceğini göstermiştir’’ dedi.

EKONOMİK ÇALIŞMALARA ÖNCELİK VERİLECEK

Al-Jadaan, hükümetin insanlara temel ihtiyaçlarını sağlamak, sağlık sistemleri için gerekli kaynakları sağlamak, pandemiden en çok etkilenenleri finansal ve ekonomik olarak desteklemek ve mevcut koşullar altında harcamaları yeniden önceliklendirmek için çok çalıştığını sözlerine ekledi.

Al-Jadaan, ülke liderlerine sınırsız desteği ve krallığın ekonomisini korumak ve özel sektörü, işletmelerini, düşük gelirli bireyleri ve yatırımcıları desteklemek için başlattığı girişimler de dahil olmak üzere hükümetin koronavirüs kriziyle başa çıkmak için aldığı acil kararlar için teşekkür etti.

SAĞLIK ALANINA YATIRIM ÇAĞRISI

Al-Jadaan ‘’Suudi Krallığı, grup başkanlığı çerçevesinde olağanüstü G20 Zirvesi düzenleyerek ve pandeminin sosyal, ekonomik ve finansal yansımalarıyla yüzleşmeyi amaçlayan finansal politikalar, ekonomik önlemler ve güvenlik planlarının bir parçası olarak küresel ekonomiye 7 trilyon dolarlık bir enjeksiyon yapılmasını tavsiye ederek büyük bir sorumluluk ve bağlılık duygusu gösterdi.

Suudi Arabistan, yeni teşhis araçları, tedavileri ve aşıları keşfetmek ve geliştirmek için 8 milyar dolar olduğu tahmin edilen ayrıca gereken bu miktarın 500 milyon dolarını sağlayacak finansman açığının kapatılması çağrısında bulunmuştur” şeklinde konuştu.

Al-Jadaan, Suudi liderliğini Bayram vesilesiyle tebrik etti ve Allah’tan Suudi Krallığı’nı kutsamasını, salgından korumasını ve güvenliğini ve istikrarını korumasını diledi.

Arab News