İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

İran, İsrail teknolojisinin kullanımını yasaklayan bir yasa çıkardı

Geçtiğimiz hafta ‘Siyonist rejimin barış ve güvenliğe karşı düşmanca eylemleriyle yüzleşmek’ konulu bir yasa tasarısı İran’ın İsrail ile işbirliğini engelleyecek.

İran’ın Fars Haber Ajansı’na göre bu;  bilgisayar donanımı ve yazılımı gibi İsrail teknolojisinin satın alınması ve kullanılması anlamına geliyor.

İran hükümetinin yarı resmi haber ajansı olan İran Fars Haber Ajansı, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin uygulama emrini Salı günü verdiğini belirtiyor.

Ajans, İran parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Seyed Hossein Naqavi Hosseini, bu ayın başlarında “Siyonist rejimle herhangi bir işbirliği, Tanrı’ya düşmanlık ve yeryüzündeki yolsuzluğa eşittir’’ diye konuştu.

Yasa, İsrail’in ‘savaş ve terörist hareketleri, Gazze’nin kuşatılması, yerleşim inşası, Filistin halkının yerinden edilmesi ve Golan da dahil olmak üzere ülkelerin topraklarının işgaline’ karşı harekete geçilmesini amaçlıyor.

Öte yandan Mart ayında İranlı din adamı Ayetullah Naser Makarem Shirazi, ‘alternatifi yoksa’ İsrail tarafından geliştirilen koronavirüse karşı aşı kullanılmasına izin verilebileceğini söylemişti.

The Jerusalem Post