Katar’a yönelik uluslararası eleştiriler sürüyor

Uluslararası Af Örgütü (AI) dün (Salı), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Katar’da uygulanan zorunlu vatandaş takibi uygulamasındaki güvenlik açığı sebebiyle bir milyondan fazla kullanıcının kişisel verilerinin saldırıya açık hale geldiği konusunda uyardı.

Uluslararası Af Örgütü tarafından geçtiğimiz Perşembe günü açıklandıktan sonra Cuma günü düzeltilen söz konusu güvenlik açığından, bilgisayar korsanları sisteme sızarak kullanıcılara ait kimlik bilgilerini, konum ve hastalık durumlarına ait verileri ele geçirdi.

Cuma gününden bu yana cep telefonlarına indirmenin zorunlu hale getirildiği uygulamayla ilgili güvenlik endişeleri artarken, uygulamanın zorunlu tutulması kullanıcıların tepkisini çekti. Bu durum yetkilileri uygulamayla ilgili güvence vermeye ve bazı tavizler sunmaya itti.

Kullanıcılar ve uzmanlar, uygulamayı telefona yükleyebilmek için, telefon görüşmeleri yapmaya izin vermesinin yanı sıra, Android cihazlarda fotoğraf ve video galerisine erişim sağlamak da dahil olmak üzere birçok bilgiye erişim şartının ileri sürülmesini eleştiriyor.

Programın çalışması için bu şartları kabul etmenin gerekli olduğu konusundaki ısrara rağmen, yetkililer uygulamanın endişeye sebep olan güvenlik boşluğunu kapatacaklarını, hafta sonunda uygulama için bir güncelleme yayınlayacaklarını açıkladılar.

Uluslararası Af Örgütü ise yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’ne bağlı Güvenlik Laboratuvarı, uygulama kullanıcılarına ait isim, sağlık durumu ve karantina altındaki kişilerin GPS koordinatları da dahil olmak üzere kişisel verilerine erişilebildiğini, çünkü uygulamanın ana sunucusunun bu verileri korumak için gerekli önlemlerden yoksun olduğunu” belirtti. Açıklamada ayrıca, “Uluslararası Af Örgütü, “Katar hükümeti tarafından koronavirüs salgınını önlemek için ücretsiz sağlık hizmeti sunmak gibi şimdiye kadar alınan çaba ve önlemleri kabul ederken, uygulanan tüm prosedürlerin insan hakları standartlarına uygun olması gerekir” ifadeleri kullanıldı.

2 milyon 750 bin nüfuslu Katar’da, 47 bin 207 kişinin koronavirüsten etkilendiği kaydediliyor. Bu sayı, toplam nüfusun yaklaşık olarak yüzde 1,7’sine denk gelirken, 28 kişi de virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünyadaki diğer hükümetlerin yaptığı gibi Katar’da da yetkililer enfekte vakaları izlemek, enfeksiyon riski altındaki insanları uyarmak veya enfekte vakalarla temas eden insanların hareketliliğini izlemek için cep telefonu uygulamalarına başvurdu.

“İhtiraz” adı verilen uygulama, yetkililer tarafından herhangi bir vakitte kişinin bulunduğu yerin tespit edilmesi ve tüm hareketlerinin canlı olarak takip edilmesine izin veriyor. Katar polisi, kamusal alanlarda zorunlu maske takma uygulamasına ek olarak uygulamanın kullanıldığından emin olmak için emirliğin her yanında kontrol noktaları kurdu.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Claudio Cordone, uygulamadaki güvenlik açığı hakkında, “Katar’daki hastalık takip uygulamasında, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının kolayca sızabileceği ve faydalanabileceği büyük bir güvenlik zafiyeti ve temel bir kusur bulunduğunu” ifade etti. Yetkili ayrıca, Katarlı yetkililerin uygulamanın zorunlu olarak kullanılması kararını iptal etmeleri gerektiğini belirtti.

Şarkul Avsat