İkinci koronavirüs dalgasına ilişkin merak edilenler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının düşüşe geçtiği ülkelerde alınan önlemlerin erken hafifletilmesi durumunda ikinci dalganın çok yakında yaşanabileceği konusunda uyardı.

ABD merkezli CNN’e göre WHO Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, salgınların genellikle dalgalar halinde yaşandığına dikkat çekerek, “Salgının etkisi düşüşe geçti diye bunun böyle devam edeceğini düşünemeyiz. Birkaç ay içerisinde gerçekleşebilecek ikinci dalgaya hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Sağlık uzmanlarına göre ikinci dalganın ilkinden daha ağır bir etkisi olması bekleniyor.

İkinci dalga nasıl yaşanacak?

İkinci dalga senaryosunda, koronavirüs vakalarının bir süre stabil durumda seyretmesinin ardından aniden, keskin ve hızlı bir şekilde yükselmesi bekleniyor.

Vakalardaki önemli artışın sağlık sistemlerine aşırı yük getirmesi konusunda endişe ediliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Acil Tıp Bölüm Direktörü Dr. Gabe Kelen, hastaneler ve sağlık çalışanlarının aşırı yükü kaldıramaması halinde önlenebilir ölüm riskinin önemli ölçüde artacağına işaret ederek, bunun ikinci dalganın ana nedenleri arasında yer aldığını söyledi.

İkinci dalga neden tehlikeli?

Dr. Kelen’in dediği gibi, ikinci dalga sadece vakalarda değil önlenebilir ölümlerde de büyük bir sıçrama yaşanmasına neden oluyor.

Sağlık hizmetlerindeki bozulma, kanser ve diyabet hastaları gibi düzenli olarak tedavi için hastanelere giden kişilerin hayatını da tehdit edebilir.

Hastanelerin sadece koronavirüs hastaları ile dolu olması diğer hastaların tedavi görmesini engelleyerek, daha fazla insanın ölmesine neden olabilir.

İkinci dalganın düzenli grip salgınlarının mevsimi olan sonbahar ve kış aylarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini dile getiren Dr. Kelen, “Grip mevsimi, çok sayıda hastanın hastanelere başvurması nedeniyle sağlık çalışanları için genellikle çok zor bir zamandır. Bu nedenle ikinci dalganın bu dönemde patlak vermesi daha büyük bir zorluk oluşturacaktır” dedi.

ABD’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Anabilim Dalı Profesörü Dr. William Schaffner ise, grip ve koronavirüs semptomlarının çok benzediğini ve bunun da doğru tanı ve tedaviyi geciktirebileceğini söyledi.

Schaffner, “Gribin sonbaharda yayılmasıyla, sağlık personelinin grip ve koronavirüs arasında ayrım yapmaya çalışmak gibi büyük bir kriz yaşamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İkinci dalga ne zaman gelecek?

Kelen de dahil olmak üzere birçok uzman, bu dalganın grip mevsiminin yaşandığı sonbahar veya kış sonuna denk gelmesini beklese de, ülkelerin ekonomilerini yeniden açmak ve normale dönmek için acele etmesi halinde Haziran ayı sonunda ikinci dalga ile karşı karşıya kalınacağı konusunda uyardı.

Dr. William Schaffner ise bu konudaki görüşlerini şu ifadelerle anlattı:

“Kapalı bir odada olduğumuzu düşünüyor ve dışarı çıkmak istiyoruz. Bu odadan güvenli bir şekilde tek çıkış kapısı aşıdır. Ekonomiyi aşı olmadan hızlı bir şekilde yeniden açmak, hızlı bir şekilde ve beklenenden daha etkili bir ikinci bir dalgaya yol açabilir.”

İkinci dalganın etkisini azaltmak için ne yapabiliriz?

Uzmanlar, bu yıl grip aşısı olmanın normalden daha önemli olduğuna dikkat çekerek, daha fazla insanın gripten korunmasının sonbahar ve kış döneminde hastaneye giden hasta sayısını azaltacağını, bunun da hastaneler ve doktorlar üzerindeki baskıyı azaltacağını vurguladı.

Dr. William Schaffner, “Grip aşısı birçok enfeksiyonu önleyebilir ve koronavirüs de dahil olmak üzere diğer solunum yolu enfeksiyonlarını daha az şiddetli hale getirebilir” yorumunda bulundu.

Dr. Schaffner ve Dr. Kelen, mümkün olduğunca evde kalma, halka açık yerlerde maske takma ve bir aşı bulunana kadar az iki metrelik sosyal mesafeye dikkat etmek gibi önlemlere devam etmenin önemine dikkat çekti.

Şarkul Avsat