Ömer el-Beşir Kovid-19, nedeniyle karantinaya alındı

Koronavirüs, Kober’deki merkezi cezaevinde bulunan eski rejimin sembol isimlerini de tehdit etmeye başladı. Öyle ki virüsle enfekte olduklarından şüphelenilmesinin ardından Sudan eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve rejiminin liderlerinden Salah İdris, polis kontrolündeki ‘güvenli bir mekanda’ karantinaya alındı.

Kendilerine yapılan koronavirüs testi negatif çıkarken, iki eski lider sağlık prosedürlerinin uygulanması amacıyla karantinada tutuluyor. Aynı şekilde Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdulfettah el-Burhan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında Uganda’da gerçekleştirilen toplantının mimarı sayılan Necva Abbas Kadeh ed-Dem’in Sudan’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybettiği açıklandı.

27 Mayıs’ta Sudan Başsavcılığı, Beşir’in birinci yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha’ya da Kovid-19 virüsü bulaştığını, yetkilinin tedavi gördüğü Hartum’daki Burc ed-Daman merkezinde karantinaya alındığını açıkladı. Yetkilinin iki yardımcısına yapılan testlerin ise henüz sonuçlanmadığı belirtildi. Ömer el-Beşir, halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından Nisan 2019’da tutuklanmış, yolsuzluk suçlamaları dolayısıyla yargılanmış ve iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski yönetime yapılan darbeye dahil olması, anayasal düzenin bozması, idam cezası gerektiren bazı suçlar da dahil, bazı duruşmalar da onu bekliyor. Beşir’in birinci yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha, yardımcısı Nafi Ali Nafi ve rejimin diğer bazı liderleri de dahil çok sayıda yardımcıya da çeşitli suçlamalar yöneltilmişti.

Savcılık, eski Başkan Yardımcısı İbrahim es-Senusi ve Ulusal Kongre Partisi Genel Sekreteri Ali el-Hac Muhammed’in de hastalıkları dolayısıyla tedavi görmek için eski Sağlık Bakanı Memun Hamide’nin sahibi olduğu Yastabshiron Hastanesi’ne sevk edildiğini açıkladı. Senusi ve Muhammed’in bir süredir hastanede bulunduğu da belirtildi.

Beşir’in yardımcısı Ahmed Harun’a da koronavirüs teşhisi konulduğu ve 29 Nisan’dan bu yana Universal Hastanesi’nde karantinada tutulduğu ifade edildi. Eski Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin de bir haftadan uzun bir süredir koronavirüs şüphesiyle Aliaa Hastanesi’nde karantina altında tutuluyor. Aktarılana göre eski Devlet Başkanı’nın kardeşi Abdullah Hasan Ahmed el-Beşir de 16 Nisan’dan bu yana kanser dolayısıyla aynı hastanede tedavi görüyor.

Polis ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak Cumhuriyet Savcılığı, herkesin sağlığının korunması amacıyla önlemlere devam etme taahhüdünde bulundu. Yayınlanan bir bildiride başsavcının, Sudan Ceza Mahkemesi yasaları uyarınca eski rejim sembolleri de dahil tüm tutukluların sağlık koşullarını şahsen takip ettiği belirtildi. Başsavcının, gardiyanların korunması ve cezaevlerinin dezenfekte edilmesi de dahil olmak üzere sağlık önlemlerinin periyodik olarak uygulanması ve Polis Genel Müdürü ile Cezaevi ve Reform Direktörü gözetiminde polis tarafından cezaevlerinde sağlık önlemlerinin uygulanması çağrısı yaptığı belirtildi.

Necva Abbas Kadeh ed-Dem koronavirüsten öldü

Öte yandan Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin danışmanı ve vaftiz annesi Necva Abbas Kadeh ed-Dem’in Sudan’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybettiği bildirildi. Aslen Sudanlı olan Dem, Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdulfettah el-Burhan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında Uganda’daki ilişkileri normalleştirme görüşmesinin de mimarı olarak biliniyordu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Kadeh ed-Dem, 27 Mayıs’ta koronavirüs dolayısıyla iki önce sevk edildiği, Sudan ordusuna bağlı Aliaa Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Kadeh ed-Dem, Sudan siyasetinde ve bölgesel politika açısından çeşitli roller üstlenmişti. Bu çerçevede Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin danışmanlığını yaptı ve Beşir rejimi sırasında da birçok rol üstlendi. İki lider arasında uzlaşı sağlamayı başardı ve iki ülke arasındaki boykotu sona erdirdi.

Sudan basını, yetkilinin, 3 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin himayesinde, Uganda’nın Entebbe şehrinde Burhan ve Netanyahu arasında düzenlenen toplantıda “ana rol” oynadığını yazdı. Sudan’da yayınlanan ‘es-Sayha’ gazetesi, eski tarihli bir haberinde Kadeh ed-Dem’in, “Sudan’ın dış dünyayla ilişkisini geliştirmeye çalışacağım ve işleri bu hususta ileriye götüreceğim” ifadelerine yer vermişti.

Şarkul Avsat