Halime Aden, Müslüman kadın sağlık çalışanları için başörtülerine uygun yüz maskesi tasarladı

Sağlık çalışanı kahramanlarımızın, yüzlerini sıkan maskeler takmalarından dolayı ciltlerinin tahriş olduğunu gösteren fotoğrafları internette hepimiz gördük.

Somalili model Halime Aden, koronavirüsle en ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları için rahat yüz maskesi üretme amacıyla, şu an üretimlerini durduran birçok moda markası ve tasarımcıyla birlikte, #BandingTogether projesi kapsamında Allure dergisi ve moda girişimi olan Anywear ile işbirliği yaptı.

Banding Together projesinin fikri, Anywear’ın özel olarak sınırlı sayıda hazırladığı modaya uygun setlerden satılan her set için bir sağlık çalışanına uygun saç bandı, bandana veya tıbbi şapkanın yer aldığı bir set bağışlayacağı girişim kapsamında ortaya çıktı. Halime Aden de proje kapsamında koronavirüsle mücadele eden Müslüman sağlık çalışanlarına uygun başörtü ve yüzü koruyan bir set hazırladı.

 

Halime Aden, Anywear markasının resmi hesabından yaptığı açıklamada “Modellik kariyerim için bir hastanede birkaç ay çalıştıktan sonra bu projeyi desteklemek benim için önemliydi. Başörtülü birçok kadın sağlık kuruluşlarında çalışırken, saçları kapalıyken maske taktıklarında rahat ettikleri bir seçeneğe sahip olduklarından emin olmalarını istedim” ifadelerini kullandı.

Maske tasarlama girişiminde yer alan diğer tasarımcılar arasında makyaj sanatçıları Daniel Martin ve Nam Vo, kuaför Chris McMillan ve Nikki Nelms, dermatolog Shereene Idriss ve manikürcü Mei Kawajiri yer alıyor.

Cosmopolitan Mıddle East