İsrail uçakları Lübnan hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor

Lübnan resmi haber ajansı NNA’da yayınlanan Lübnan ordusu tarafından yapılan açıklamada, İsrail savaş uçaklarının, Lübnan’ın hava sahasını son bir haftada yaptıkları bir dizi uçuşla ihlal ettiği belirtildi.

Salı günü İsrail askeri uçaklarının Kafr Shuba kasabası üzerinde görüldüğü bildirildi ve uçaklar daha sonra Beka bölgesinin batı ve güneyinde görüldü.

Aynı gün, iki İsrail savaş uçağı Alma al-Shab üzerinden Lübnan hava sahasını ihlal etti. Uçaklar, bütün Lübnan bölgeleri üzerinde uçtu ve saat 11.25’te hava sahasından ayrıldı.

Yine aynı gün saat 10.35’te iki savaş uçağı Kafr Shuba kasabası üzerinden Lübnan hava sahasına girdi ve Lübnan’ın diğer bölgeleri üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

İsrail’in Lübnan hava sahasını ihlali hafta boyunca gözlemlendi. 25 Mayıs’ta İsrail savaş uçaklarının Lübnan’a Kafr Kila üzerinden yaptığı ihlaller ve Rmeish üzerinden yaptığı gözlem uçuşları da bildirilen ihlaller arasında yer alıyor.

25 Mayıs akşamı, bir İsrail savaş uçağının Lübnan’ın Naqura kasabasının batısından deniz üzerinden ülkenin hava sahasına girdiği ve Chouf bölgesi, Lübnan Dağı, Beyrut ve banliyöleri, Baabda ve Aley üzerinden uçtuğu bildirildi.

26 Mayıs Salı günü erken saatlerde bir İsrail uçağının, Lübnan’ın güney bölgeleri üzerinde uçuş yapmadan önce Yaroun kasabası üzerinden Lübnan hava sahasını ihlal etti.

Arab News