Abu Dabi Kalkınma Fonu’ndan Sudan’a 15,5 milyon dolar destek

Abu Dabi Kalkınma Fonu, Sudan’daki eğitim sektörünü desteklemek için 150 bin öğrencinin ihtiyaçlarını kapsayan okul sıralarının üçüncü sevkiyatını sağlayarak, BAE tarafından sağlanan acil yardım paketinin bir parçası olarak Sudan’daki eğitim sektörünü destekleyecek malzemeler tedarik ettiğini açıkladı.

Sudan’daki eğitim sektörünü desteklemek için Fon tarafından sağlanan yardımın toplam değeri, ilk ve ikinci sevkiyat bu yılın başlarında teslim edildiğinden, çeşitli Sudan eyaletlerindeki 400 bin öğrencinin sıra ihtiyaçlarını karşılayan 15 milyon dolara eşdeğer olan yaklaşık 55 milyon dirhem destek şeklinde gerçekleşti.

SUDAN’A EĞİTİM DESTEĞİ

Üçüncü çalışma sevkiyatı, BAE’nin Sudan Cumhuriyeti Büyükelçisi Hamad Muhammed Hamid el-Cunaibi ile Sudan Cumhuriyeti Egemen Konseyi üyesi Korgeneral İbrahim Caber arasında koordinasyon içinde gerçekleştirildi.

Abu Dabi Kalkınma Fonu Genel Müdürü Muhammed Saif es-Suvaidi, “Bu yardım, BAE’nin Sudan’daki eğitim kurumlarını öğrencilere hizmet sunmalarını destekleyerek, çevre koşullarını teşvik etmek için uygun eğitim almalarına yönelik okul malzemeleri sağlamaya istekli olması çerçevesinde geliyor” dedi.

Abu Dabi Kalkınma Fonu’nun BAE’nin kardeş Sudan halkına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye ve karşı karşıya kaldığı kalkınma zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmaya istekli olduğunu belirten Suvaidi, Fonun Sudan hükümeti ile güçlü ilişkilere sahip olduğunu ve bunun da birçok temel projenin finansmanına katkıda bulunduğunu ve Projelerle ülkedeki ekonomik ve sosyal durumu büyük ölçüde geliştirdiğini söyledi.

Hamad Muhammed el-Cunaibi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sudan halkına verdiği desteğin, Sudan hükümetinin tüm zorlukların üstesinden gelmesini ve arzu ettiği sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaya hevesli rasyonel liderlikten cömert bir rehberlikle geldiğini söyledi.

Açıklamasının devamında, “BAE, şu anki geçiş aşamasının başarısını sağlamak ve Sudan’ın geleceği için güvenlik, gelişme ve refah elde etmek için Sudan kardeşlerle bu ruhla çalışarak, BAE’nin Sudan halkının yanında olma ve çeşitli ekonomik ve kalkınma sektörlerini ilerletme taahhüdünü vurguladı” dedi.

Eğitim yardımı paketi, Sudan’daki ekonomik ve finansal istikrarı desteklemek için Nisan 2019’da BAE tarafından onaylanan 1,5 milyar dolarlık yardımın bir parçası olarak sağlandı.

Hibe çerçevesinde BAE, Sudan’ın finansal istikrarını desteklemek için Sudan Merkez Bankası’na 250 milyon dolar yatırdı ve Fon, daha önce Sudan halkının acil ihtiyaçlarını karşılamak için 150 milyon dolar değerinde 540 bin ton buğday aldı, 250 bin öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim gereçleri sağladı.

Aynı zamanda, sunulan yardım Sudan’daki sağlık sektörünü desteklemek için 136 tonluk tıbbi yardım sağlamanın yanı sıra 11 milyon dolarlık tarım sektörüne destek içeriyordu.

WAM