Almanya: ABD’nin WHO ile ilişkilerini kesmesi ‘ciddi bir aksilik’

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ilişkilerini kesmesinin ‘küresel sağlık için ciddi bir aksilik’ olduğunu söyledi.

Spahn WHO’nun yeniden biçimlendirilmesi gerektiğini söyleyerek Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.  ABD Başkan Donald Trump’ın yeni tip koronavirüs salgını sırasında Çin ile WHO arasındaki ilişkiye atıfta bulunmasıyla örgütle ilişkilerini kesmesinin ardından Alman bakan, Avrupa Birliği’nin (AB) daha fazla taahhütte bulunmasını gerektiğini söyledi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkisini sonlandırmasına ilişkin, “Washington, bu zamanda sağlık alanındaki etkileşimle ilgili uluslararası hukuka darbe vuruyor” ifadelerini kullandı. Sputnik haber ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dünyanın salgınla mücadelede çabalarını pekiştirmesi gerektiğine dikkati çekti.

Zaharova açıklamasında, “ABD bunun yerine dünyaya ne teklif edebilir? Salgın döneminde Amerikan sağlık sisteminde ortaya çıkan üzücü tablo, Washington’a bu alandaki liderlik hakkında konuşmak için şans bırakmıyor” şeklinde konuştu.

Trump, dün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ilişkilerin sonlandırıldığını duyurmuştu.

ABD Başkanı, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında anlaşmazlıklar yaşadığı Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkilerin sonlandırıldığını duyurdu. Trump, koronavirüs salgını başlangıcında WHO’yu dinlemeyerek, Çin’e seyahat yasağı uyguladığını bildirmişti.

ABD Başkanı, “Çin’in Dünya Sağlık Örgütü üzerinde mutlak bir hakimiyeti var. ABD, WHO’ya yılda 450 milyon Dolar fon sağlarken, Çin sadece 40 milyon Dolara yakın para ödedi. Dünya Sağlık Örgütü’nden esaslı reformlar yapmasını istedik ne yazık ki onlar harekete geçmeyi reddetti. WHO, ihtiyaç duyulan ve beklediğimiz reformları gerçekleştirmediği için biz de bugün WHO ile olan ilişkimizi bitiriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan fonları, hak eden acil küresel sağlık örgütlerine aktaracağız” dedi.

Şarkul Avsat