Göçmenler koronavirüs korkusuna rağmen Avrupa yolculuğunda

Tüm dünyayı etkisi altına alan özellikle de Avrupa’da yayılmaya devam eden koronavirüs salgınına rağmen göçmenler İtalya ve Fransa’ya geçmeye devam ediyor.

Tunus Ulusal Güvenli Sözcüsü Houssem Eddine Jebabli, Saakes ve Nabil vilayetlerinde Siçilya’ya ulaşmak için teknelere binmek üzereyken yakalanan 49 kişinin durdurulduğunu açıkladı.

KAÇAKÇILAR TUTUKLANDI

Safakes Viayeti’nde bulunan El Amra’daki Tunus Sahil Güvenlik Birimi birkaç gün önce yerli balıkçılardan çalınan bir tekneyi ele geçirdi. Yaşları 20 -29 arasında değişen on dört kişinin tamamı Tunuslu ve Safakes’tendi. Görevliler göçmenler tarafından insan tacirlerine İtalya’ya götürmeleri için ödendiğini düşündükleri çok miktarda yabancı paraya da el koydular.

Tunus savcısı sekiz kişinin tutuklandığını doğruladı, suçlanan başka kişilerin de olduğunu, tutuklanmadıklarını söyledi. Sefakes ve Gabes’ten 20 ile 32 kişi arasında göçmen Sidi Youssef ve Kerkennah Adaları’nda, sahil güvenlik görevlileri tarafından yapılan bir operasyonla yasadışı insan ticareti operasyonu hazırlamakla suçlandılar. Elinde 16 bin Tunus dinarı (5,33 bin dolar) bulunan şüphelilerin hepsi savcı tarafından suçlandı ve bunlardan üçü tutuklandı.

Nabil valiliğinde, sahil güvenlik birimleri, çoğunluğu Nijerya’dan olan ve İtalya’ya giden 21 kişinin olduğu bir tekneyi Korba sahilinde ele geçirdi.

Intersos yardım kuruluşundan bir sözcü “Göçmenler bütün paralarını Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya geçmek için harcadıklarını söylüyor. Şu anda çaresiz durumdalar. Bir yolunu buldukları anda tekrar İtalya’ya gitmeye çalışacaklarından eminiz” dedi.

Tunus makamlarının çabalarına rağmen göçmenler Tunus’tan yolculuklarını sürdürmeye devam ediyorlar.

GÖÇMENLER KORONAVİRÜSE RAĞMEN FRANSA’YA GEÇMEK İSTİYOR

İtalyan polisi, 71 Tunuslu’nun Çarşamba günü Lampedusa adasında karaya çıktıklarını söyledi. Sahilden 10 mil uzakta bir sandalda bir Mali Polisi devriye botu tarafından ele geçirilen göçmenler ve adadaki göçmen kabul merkezine götürüldü.

Kuzeybatı İtalya’daki Ventimiglia’daki Katolik yardım kuruluşu Caritas Intemelia, başta Afgan halkı olmak üzere Fransa sınırında göçmenlerin yeniden geçmeye başladığını bildirdi. Kasabadaki sosyo-yasal yardım bürosunu yeniden açan yardım kuruluşu, Fransız makamlarının sınırda devriye gezdikleri sırada göçmenleri çocuklu anneler de dâhil olmak üzere İtalya’ya geri gönderirken son derece katı olduklarını söyledi. Göçmenlerin o ülkedeki COVID-19’dan daha emniyette hissettikleri için Fransa’ya gitmek istediklerin düşünülüyor.

Caritas Intermelia direktörü Maurizio Marmo, “Gerekli şartlara sahip yabancılar hakkındaki yeni İtalyan kararnamesi ışığında, yasallaşma olasılığını değerlendirerek bireysel durumları inceleyeceğiz” dedi.

Hayır kurumu ayrıca, bir kişi COVID-19 için pozitif test yaptıktan sonra haftalarca karantina altında olan Parco Roja göçmen merkezindeki gelişmeler hakkında bilgi bekliyor.

Marmo, “Son iki ay içinde İtalya ve Fransa arasında çok az geçiş yapıldığını kaydettik. Şu anda merkezimiz dolu ve sağlık acil durumundan dolayı mutfak hala kapalı, ancak gıda paketlerini transit olanlara dağıtmaya devam ediyoruz. Faslı ve Senegalli iki annenin Fransız güvenlik görevlileri tarafından geri gönderildiğini anlıyoruz. Onlarla birlikte seyahat eden 10 yaşından küçük çocuklar vardı. Onlara diğer insani yardım kuruluşlarından gönüllüler yardım etti” dedi.

Ventimiglia’da göçmenler için sosyo-yasal hizmet, Waldensian Göçmen Servisi ve kar amacı gütmeyen kuruluş WeWorld ile bir işbirliği ile sağlanmaktadır.

Arab News