İranlı Başhaham: Siyonistler Yahudiliği temsil etmiyor

Tahran Başhahamı Yehuda Gerami, Kudüs Günü dolayısıyla İran devlet televizyonunda yaptığı konuşmada İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu başta olmak üzere Siyonistler’e İbranice bir mesaj gönderdi.

Başhaham Yehuda Gerami, ‘’Biz İran Yahudileri, bu mesajı öncelikle ve en başta Sayın Netanyahu’ya ve Siyonistlere göndermek istiyoruz. Siyonistlerin Yahudiliği temsil etmediğini ve Yahudi halkını temsil etmediğini bilin. Fikirleriniz ve değerleriniz bizlerin kutsal öğretileri ve Yahudiliğin fikir ve değerleriyle çelişiyor, sizler politik bir fikri temsil ediyorsunuz. Saldırganlığınızı şiddetle kınıyor ve tüm dünyaya vurguladığımızı göstermek istiyoruz: Yahudilik ve Siyonizm arasında büyük bir fark vardır’’ diye konuştu.

İRAN İLE İSRAİL’DEKİ YAHUDİLER ARASINDAKİ FARK

İran’daki yaklaşık 8 bin kişilik Yahudi cemaati, sürekli olarak çifte casusluk ve sadakatsizlik suçlamalarının gölgesi altında İslam Cumhuriyeti’nde yaşıyor.

Topluluktaki liderler, kendilerini İsrail’den uzak tutmak ve İranlı Yahudilerin İran toplumunda bir parya olarak görülmesini önlemek için Yahudilik ve Siyonizm arasındaki farkı uzun zamandır vurgulamaya çalışıyor.

Başhaham Gerami beraberindeki İranlı Yahudi cemaatinin diğer üyeleriyle, Ocak ayında ABD kuvvetleri tarafından düzenlenen suikastle öldürülen İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin evini ziyaret ederek başsağlığı diledi.

Ziyaret sırasında Gerami, ‘’Şehitler adalet yolunu, kötülükle savaşmayı ve ezilenleri korumayı seçmişlerdir bu yüzden Süleymani de şehittir’’ diyerek tüm tek tanrılı dinlerin şehitlerin anısına saygı duyduğunu belirtti.

Bununla birlikte, Ekim ayında protestolar patlak verdiğinden beri, İran’ın İsrail karşıtı propaganda çalışmalarının hatalı olduğuna dair işaretler görülüyor. Cuma günü protestocuların anti-Siyonist Kudüs Günü propaganda afişlerini indirdiği gözlemlendi.

Ocak ayında sosyal medyada yayınlanan videolar, Tahran Beheshti Üniversitesi’ndeki İranlı protestocu öğrencilerin hem İsrail’in hem de ABD’nin bayraklarına yaklaştıklarında üzerlerine basmamak için özen gösterdiği videolar yayınlandı.

The Jerusalem Post