Suudi Arabistan: Bin 618 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı son 24 saatte bin 618 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülke genelindeki toplam vaka sayısının 83 bin 384’e yükseldiğini duyurdu. Açıklamada, bin 879 kişinin daha iyileşmesiyle virüsten kurtulanların sayısının 58 bin 883’e yükseldiği ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs nedeniyle 22 kişinin daha yaşamını yitirmesi sonucunda can kaybının 480’e yükseldiği bildirildi.

Öte yandan Pazar günü Suudi Arabistan’da normal hayata dönme adımlarının ikinci aşamasına geçiliyor. Sabah 06.00’dan akşam saat 20.00’a kadar dışarıya çıkılmasına izin verilecek. Alınan ihtiyati tedbirler kapsamında camilerin ibadete yeniden açılması da bekleniyor.

Suudi Arabistan’da iç hat uçuşlarına yeniden başlanacak ve tüm lokasyonlarda alınan ihtiyati önlemlerle tüm çalışanlar kamu ve özel sektördeki işlerine geri dönebilecek.

Son iki gündür Suudiler şehirler arasında kara yoluyla hareket etmenin yanı sıra kısıtlamaların hafifletilmesinin heyecanını yaşıyor. Kısmi sokağa çıkma yasağını uygulanacağı Mekke’de de ticari sektörler faaliyetlerine geri dönebilecek.

Şarkul Avsat