Dubai’de otobüs şoförünün hızlı düşünüp karar vermesi 20 kişiyi selden kurtardı

Dubai’nin Hatta vadisinde ani bir şekilde bastıran yağmurla oluşan selde bir otobüste mahsur kalan 20 kişi kurtarıldı.

Otobüs, Umm Al Nasour dağını çevreleyen bölgede yolun şiddetli yağmur nedeniyle kapanmasından sonra sular altında kaldı. Otobüs sürücüsü, yolculara onları karaya çıkaracağını söyledikten sonra otobüsü daha yüksek bir yere götürdü.

Hatta Karakolu’ndan yetkililer saat 19:30’da bölgeye çağrıldı. Polis yetkilisi Albay Mubarak Al Ketbi, sürücünün hızlı şekilde düşünüp karar vermesi sayesinde yolcuların kurtulduğunu belirterek, ‘’Otobüs şoförü çok hızlı düşünerek hareket etti ve otobüsün içindeki su seviyesi artmaya başladıktan sonra insanları otobüsten çıkardı ve kurtarma ekibi gelene kadar onları en yakın yüksekliğe yönlendirdi’’ diye konuştu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dubai Polisi ve Sivil Savunma kurtarma ekipleri başlangıçta otobüse ulaşmak için büyük mücadele verdi.

Al Ketbi, ‘’Polis araçları, dar yol ve yolu tıkayan büyük taş ve kayaların bulunduğu engebeli vadiden dolayı bölgeye giremedi. Ekip, mahsur kalan insanlara ulaşmak için başka alternatifler aramaya başladı ve atv olarak bilinen dört tekerlekli arazi aracını kullanmaya karar verdi. Kıdemli Subay Memur Ahmed Tariş, mahsur insanları kurtarmak için dağın tepesine ulaşmak için vadi içinde arazi aracını sürdü’’ açıklamasını yaptı.

Polis, yolculardan birinin olay sırasında hafif bir yaralanma geçirdiğini, ancak geri kalanının zarar görmediğini bildirdi.

Kıdemli Subay Memur Ahmed Tariş, görevin tehlikeli olduğunu ve engebeli arazi, karanlık ve yağan yağmur nedeniyle oldukça zorlandığını belirterek, ‘’Bir kayaya çarpma veya vadideki çukurlara düşme olasılığı vardı, bu yüzden dağın tepesine ulaşana kadar aracı çok yavaşça sürmek zorunda kaldım. Yaralı olan kişinin benimle birlikte araca binmesine yardım ettim, diğer insanlar da sivil savunmadaki ekiple birlikte arkamda yürüdüler’’ diye konuştu.

Yolcular daha sonra vadi kenarındaki bir yoldan, polis ve sivil savunmanın ambulanslarla birlikte beklediği aşağı noktaya kadar beraber indiler.

Salı günü BAE’nin bazı bölgelerine şiddetli yağmur yağdı ve doğu kıyılarında yaygın bir sel baskınına yol açtı.

Şarika’nın Al Helo Vadisi’indeki şiddetli yağışlar sonrası oluşan taşkınlar üç aracı yoldan çıkardı ve sele kapılan iki çocuk da dahil olmak üzere dört kişi öldü.

The National