Dünyaca ünlü en önemli Suudi eserleri ile tanışın

Bir dizi Suudi eseri, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış dünyadaki birçok arkeoloğun birçok araştırma, çalışma ve dergide hakkında atıfta bulunmasıyla uluslararası ün kazandı.

Bu parçalar, arkeolojik değerlerinin yanı sıra tasarımlarının güzelliği ve heykellerinin özelliği ile ünlü bir sanat eseri haline geldi.

Bu eserlerin en göze çarpanlarından biri, Suudi Arabistan’ın en ünlü eserlerinden biri olan “Acı Çeken Adam Heykeli” olarak biliniyor. En önemli müze eseri “Arap Yarımadası’nda Ticari Yollar” ise, bir dizi uluslararası müze tarafından sergilendi.

6 BİN YILDIR ACI ÇEKEN ADAM

Acı çeken adam heykeli, Hail’in 200 km güneyindeki el-Kahfa kasabası yakınlarında bulunan bir kumtaşı heykeli olarak biliniyor. Tarihi 6 bin yıldan daha eski olan heykel, uzmanlar tarafından aktarıldığına göre ağız ve gözlerindeki ifade üzüntüsünü ifade ediyor, kalbine doğru uzanan eli ise heykeltraşın yarattığı acı için bir metafor olarak değerlendiriliyor.

Bu heykel, bölge için harika bir tarihe sahip olan dünyadaki nadir sanatsal parçalardan biri olarak kabul ediliyor ve ziyaretçiler birçok uluslararası sergide dolaşırken uzun süre bu heykeli inceliyor.

Suudi arkeolog Dr.Saad er-Raşid, bu parçanın Hail bölgesinde antikalar sektörünün arkeolojik araştırmalarının ve incelemelerinin bir sonucu olduğunu ve belki de bir cenaze ifadesi olduğunu belirtiyor.

Bir başka ünlü Suudi eseri “Gözler Anıtı”, Tayma’da bulunan M.Ö. beşinci yüzyıla dayanan ve insan yüzü işlenen bir anıt taş olarak biliniyor. Taş üzerinde önemli figürlerden biri için “Taim İbn Zaid’in Anısına” ifadesi yer alıyor.

Dünyadaki arkeologlar arasında ünlü olan bu eser, bölgede  bu tür anıtların yaygın olması nedeniyle Tayma ile Arap Yarımadası’nın kuzeybatı ve güneyi arasında kültürel temasların varlığının açık bir delili olarak kabul ediliyor.

Ayrıca eserler arasında, Riyad şehrinin yaklaşık 700 kilometre güneybatısındaki el-Fao köyünde bulunan M.Ö. birinci yüzyıldan kalma bronz bir kadının başı olan Fao Hanım Heykeli yer alıyor.

Heykeldeki kadının saç modeli, M.Ö. birinci yüzyılda Romalı kadınların saç modeli ile benzerlik gösteriyor.

Bu parçalara ek olarak, Bizans İmparatoru Herakles’in heykeli olan sol elinde sopa ve kolunda bir aslan derisi bulunan heykel ve Firavunların çift tacını giyen Mısır efsanesi Herbocrate heykeli olmak üzere el-Fao köyünde bulunan iki bronz heykel var.

İki heykelin MÖ 3. yüzyıldan M.S. üçüncü yüzyıla kadar olan dönemde yapıldığı ve boylarının yaklaşık 25,3 cm olduğu biliniyor.

Ayrıca Fao’da, Riyad’ın yaklaşık 700 kilometre güneybatısındaki Fao köyünde bulunan MÖ birinci yüzyıla kadar uzanan Kinda Krallığı’nın büyüklerinin renkli bir çiziminin olduğu bir duvar resmi bulunuyor.

Resim, FAO’da önemli bir figürü temsil eden ve arkasında kalın saç yayılmış üzüm kümeleri olan bir adamın portresini gösteriyor.

Diğer parça, bir yemek ziyafetini temsil eden ve Doğu’da MS birinci ve ikinci yüzyılda yayılan Dionysos resminin etkisini gösteren bir çizime ait.

Ünlü Suudi eserleri arasında, kırmızı oyma yakutlarla süslenmiş kolye, altından elbise ve küçük bir kız heykeli ve iki altın yüzük içeren değerli bir arkeolojik hazine olan Thaj hazinesinde bulunan kız heykeli yer alıyor.

Kız heykeli, bitüm, demir ve kurşundan yapılmış ve 46 cm yüksekliğinde, tarihi MS birinci yüzyıla kadar uzanıyor.

Heykel, 1998’de Suudi Arabistan’ın Doğusu’ndaki Cubail’deki Thaj bölgesinde bir mezarda bulunmuş. Suudi bilim adamlarına göre mezar yaklaşık iki bin yıl önce yani Helenistik döneme kadar uzanıyor. O dönemde, Arap Yarımadası’nın büyük ticaret yollarıyla Akdeniz dünyasına bağlı olduğu biliniyor.

Güney Arabistan’daki tütsü kafileleri, biri Thaj şehrinden geçen bu ticaret yollarından geçti. Bu gelişen ticaret, bu lüks antikaların bu mezara yerleştirilmesine izin veren servetin kaynağı olabilir.

Tarihsel ve arkeolojik bilgiler, Thaj bölgesindeki yerleşimin taş çağlara kadar uzandığını ve M.Ö. 332’den ilk yüzyıla kadar Thaj’da yerleşimin geliştiğini gösterdi.

Al Arabiya