Evde çocuklarla yapabileceğiniz 6 basit bilimsel deney

Evde çocuklarla yapabileceğiniz 6 basit bilimsel deney

Küçükleri meşgul etmek ve evde ilgilenmek için fikirleriniz azalmaya mı başladı? Kidzapp’ın kurucusu Karim Beidas, ailecek deneyebileceğiniz eğlenceli ve basit bilim deneyleri için bir sürü fikir veriyor.

Yumuşak sabunlar yapın

Biraz uğraştırıcı, ama eğlenceli bir faaliyet. İhtiyacınız olan malzemeler evin içinde bir yerlerde olsa gerek.

Ne gerekiyor?

½  fincan mısır unu / mısır nişastası

4 yemek kaşığı sabun (sıvı bulaşık deterjanı da olur)

4 çay kaşığı sıvı yağ

Gıda boyası

Nasıl yapalım?

 • Mısır unu ve sıvı sabunu orta boy bir kasede kaşıkla karıştırın. Sonra sıvı yağ ekleyip karıştırın.
 • Karışıma bol miktarda gıda boyası ekleyip onu da karıştırın.
 • Renkli bir topak haline gelene kadar hamuru yoğurun.
 • Yumrudan bir parça koparın ve ufaklığın ellerini yıkamak için sabun olarak bunu kullansın.

Çöp adamın hareketlerini izleyin

Çizdiği çöp adam yerinden ayrılıp hareket ettiğinde, ufaklık çok şaşıracak!

Ne gerekiyor?

Cam tabak ya da kase veya resim çerçevesi

Tahta kalemi

Su

Nasıl Yapalım?

 • Cam üstüne basit bir resim çizin. Çöp adam başlangıç için iyi bir seçim olabilir.
 • Tabağa ya da kaseye, çizdiğiniz resim yüzene kadar yavaşça su dökün.
 • Resmin dans edip hareketlenmesi için suyu hafifçe karıştırın.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Are you ready for another fun and super easy activity? How does a stick figure dancing around sound? 👀⁠⠀ With just a few materials you’ll definitely have at home you’re only 3 steps away from a swirling figure in a bowl!⁠⠀ ⁠⠀ ✨ While we’re trying to keep you entertained one video at a time, were you able to find the Fanous? Stay alert and spot ALL the lanterns in our posts this week for the chance to win a set of Ramadan products worth AED 200 from @partycameldubai ⁠⠀ The fun doesn’t end here, we have plenty more where that came from on our website and application. ⁠⠀ ⁠⠀ #FindTheFanous #KidzappGiveaways #KidzappeningAtHome #scienceforkids #kidsactivites #learningthroughplay #playathome #activitiesforkids #diy #learningisfun #homeschooling #familytime #uaemoms #dubaimoms #abudhabimoms

Kidzapp – Kids Activities UAE (@kidzappuae)’in paylaştığı bir gönderi ()

Renklerin patlamasını izleyin

Sirke ve kabartma tozu ile hazırladığınız bu deneyde gözlerinin önünde patlayan renklerle çocuklar yerlerinde duramayacak.

Ne Gerekiyor?

Kabartma tozu

Sirke

Gıda boyası

Muffin tepsisi

Tepsi (Ortalık kirlenmesin diye)

Sirkeyi koymak için boş bir şişe ya da kap

Nasıl Yapalım?

 •  Muffin tepsisindeki her kaba birkaç damla gıda boyası ekleyin. Daha fazla seçenek istiyorsanız bazı renkleri karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz.
 • Renkleri bir çay kaşığı karbonatla kaplayın (renkler ortaya çıkmaya başlarken sürpriz unsurunu korumak için, bu kısmı çocuklarınızı göstermeden önce yapmaya çalışın).
 • Çocuğunuzdan kabartma tozu üzerine biraz sirke dökmesini isteyin ve muffin sinden renkler patlamaya başladığında yüzlerindeki heyecanı izleyin!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

⁣Check out this magical science experiment that will leave your kids begging for more! Simply add some food coloring into a muffin tin (or any other containers you have at home) and hide these colors with a teaspoon or two of baking soda. And then ask your kids to add the magical ingredient: VINEGAR to see the colors exploding out of the tin! ⠀ ⠀ If your little ones have older siblings, ask them to set up the experiment for their brothers or sisters. Super fun and easily done with ingredients you have at home!⠀ ⠀ Who is going to try this with their kids today?⠀ ⠀ #KidzappeningAtHome #ScienceWithKidzapp #uaemoms #dubaimoms #abudhabimoms #kidsactivities

Kidzapp – Kids Activities UAE (@kidzappuae)’in paylaştığı bir gönderi ()

Renk değiştiren süt yapmak

Biraz süt, gıda boyası ve bir damla bulaşık deterjanı karıştırdığınızda ne olacağını göreceksiniz.. Kısa sürede evinizde büyüyen bir Jackson Pollock olacak.

Ne gerekiyor?

Süt

Yemek tabağı

Gıda boyası (kırmızı, sarı, yeşil, mavi)

Bulaşık deterjanı

Kulak temizleme çubuğu

Nasıl yapalım?

 •  Tabanı yaklaşık yarım santim yüksekliğinde,  tamamen kaplayacak şekilde yemek tabağına süt dökün. Sütün yayılmasını bekleyin.
 • Süte kırmızı, yeşil, mavi ve sarı gıda boyalarından üste birer damla katın. Damlaların süt tabağının ortasında toplanmasını bekleyin.
 • Deneyim bu kısmı için bir adet temiz kulak temizleme çubuğu bulun. Bunu karıştırma için değil sadece ucuyla hafifçe dokunmak için kullanacaksınız, unutmayın.
 • Kulak temizleme çubuğunun bir ucuna bir damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın. Sabunlu kınsı sütün ortasına yerleştirin ve orada 10-15 saniye tutun. Renk patlamasına bayılacaksınız.
 • Kulak temizleme çubuğunun ucuna bir damla sabun daha ekleyin ve tekrar deneyin. Pamuklu çubuğu sütün farklı yerlerine yerleştirerek deneyi tekrarlayın. Pamuklu çubuk çıkarıldığında bile sütteki renklerin hareket ettiğini göreceksiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

⁣#KidzappeningAtHome This is what happens when science mixes with art! This simple experiment is super fun and SUPER easy to do at home. You probably have everything you need to wow your children once the colors start “dancing” in the milk!⠀ ⠀ What you need:⠀ 1- A plate or a bowl⠀ 2- Dish soap⠀ 3- Milk ⠀ 4- Food colors⠀ 5- Cotton buds⠀ ⠀ Instructions: Pour some milk on a plate and dish soap on another one. Ask your child to add a few drops of each of the food colors you have. Now grab a cotton bud, dip it in the dish soap then onto the colors on the plate and watch the magic happen! ⠀ ⠀ Disclaimer: expect your kids to want to repeat the experiment at least 4 different times. So be prepared! 😂⠀ ⠀ ⠀ #kidzappuae #ultimatefamilyguide #uaefamilyfun #kidsactivitiesinuae #KidsFunTime #DealsandOffers #UAEFun #UAEFamily #UAEMoms #WeekendUAE⠀ #uaemums #dubaimoms #momsindubai #dubaimums #dubaifun #dubaifamily #dubaifood #dubaikids #dubaiactivities #abudhabifun #abudhabimoms #abudhabimum #abudhabibest #momsinabudhabi #mumsofabudhabi #abudhabikids #mominabudhabi

Kidzapp – Kids Activities UAE (@kidzappuae)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bir bardak suda fırtına

Evin içinde fırtına yaratın. Gereken tüm malzemeyi evde bulacaksınız.

Ne gerekiyor*

Tıraş köpüğü

Büyük bir bardak

Su

Gıda boyası

Kaşık

Nasıl Yapalım?

 • Bardağı yarısına kadar su doldurun
 • Tıraş köpüğünü suyun üstüne sıkarak bardağın dörtte üçüne kadar doldurun.
 • Tıraş köpüğünün suyun yüzeyini tamamen örtmesi için parmağınıza ya da kaşıkla yayın. Tıraş köpüğünün yüzeyi dümdüz olmalı.
 • Başka bir kapta yarım fincan su ile 10 damla gıda boyasını karıştırın. Renkli suyu kaşık kaşık tıraş köpüğünün üstüne ekleyin. Su yeterince ağırlaşınca da kopacak fırtınayı seyredin!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

⁣Want to show your kids what a storm looks like and better yet…have them create the storm themselves?⠀ ⠀ Check out our “Storm in a Cup” experiment! Science concepts are most fun with hands-on activities and leave the kids curious and engaged. Take this opportunity to teach them about the weather, what causes a storm? Why does the weather change? We promise if you start with a fun experiment like this one, they will definitely want to listen!⠀ ⠀ For more fun and easy activities you can do at home, be sure to download our app or visit our website!⠀ ⠀ #KidzappeningAtHome #ScienceWithKidzapp #kidsactivities #learningthroughplay #playathome #activitiesforkids #diy #learningisfun #homeschooling #familytime #uaemoms #dubaimoms #abudhabimoms

Kidzapp – Kids Activities UAE (@kidzappuae)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bardağın içinde gökkuşağı oluşturun

Çocuğunuz gördüğü renklerle büyülenecek.

Ne gerekiyor?

Renkli draje şeker

Su

Kupa

5 ayrı fincan

Bir yemek kaşığı

Bir temiz bardak

Bir damlalık ya da pipet

Nasıl yapalım?

 • Drajeleri fincanlara bölün: 2 kırmızı, 4 turuncu, 6 sarı, 8 yeşil, 10  mor.
 • Bir kupa suyu mikrodalga fırında suyu ısıtacak ama kaynatmayacak kadar ısıtın. Suyu fırından alırken dikkat edin sıcak olacak!
 • Her fincana şekerleri üstüne gelecek şekilde iki yemek kaşığı sıcak su dökün.
 • Her bir fincanı su sıçratmayacak şekilde dikkatlice karıştırın. Deneyim diğer bölümü için fincanların soğuması gerek. Bu yüzden onları kimsenin çarpıp devirmeyeceği bir yerde soğumaya bırakın. On dakikada bir karıştırın. Böylece şekerler suda tamamen eriyecek ve oda sıcaklığına gelecektir.
 • Damlalık kullanarak beş fincandaki renkli suları temiz bardağın içine aktarın. Mor olanla başlayın sonra yeşil, sarı, turuncu ve en son kırmızı alın. Bu işlemi yavaşça yapın. Farklı renklerin karışmasını istemiyoruz çünkü.
 • Tebrikler. Bir gökkuşağınız oldu ve bunu asla dışarıda göremezsiniz.

The National