Virolojide iki dev: Çin'in Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden ‘Yarasa Kadın’ Prof Shi Zhengli ve Fransa Pasteur Enstitüsü'nden Prof. Luc Antoine Montagnier.

Kovid-19’un kökeni: Virüs neden gizlendi? İşte sebebi…

Koronavirüs, yanlışlıkla Çin’in Wuhan şehrindeki yüksek güvenlikli bir biyogüvenlik tesisinden ‘sızan’ laboratuvar kaynaklı bir enfeksiyon mu?

Bu, kesintisiz bir komplo teorisi zincirini başlatan bir sorudur. Böyle bir soru sormanın yanlış soru olduğu anlamına gelmez. Öte yandan bu güne kadar anlaşılması zor bir cevaba sahiptir.

Bu bir iddia, akla yatkın bir iddiadır. Ancak, bunu destekleyen hiçbir bilimsel bilgi mevcut değildir.

Tasarım gereği, şu anda küresel koronavirüs tartışmasının merkezinde bulunan Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı, Asya’nın son zamanların en tehlikeli hastalıklarından birini ortadan kaldırma mücadelesinde öncüdür.

Bu, iki ucu keskin bir kılıçtır. Başka bir yerdeki tesis aynı anlatılmamış hikayeyi ortaya koyabilir: Sızıntı durumunda pandemiye neden olma riski. Bu, Seviye-4 (en yüksek derece) biyogüvenlik laboratuvarı onayı verilmeden önce kabul edilen yüksek güvenlik protokollerini açıklar.

Wuhan Viroloji Enstitüsü 1956 yılında kuruldu. Asya’da türünün tek örneği olup, hala aşı bulunmayan dünyanın en tehlikeli virüslerinin bazılarında çalışmak için ultra modern olanaklarla donatılmıştır.

WIV 1956 yılında kuruldu. Kendisine bağlı biyogüvenlik laboratuvarı sadece üç yaşında. Laboratuvar, türünde en modern tesisdir ve burada dünyanın en tehlikeli virüslerinden bazıları üzerinde çalışılmaktadır.

Peki, bu mevcut salgına neden olan bazı protokoller mi ihlal edildi? Yoksa SARS-CoV-2’nin hayvanlardan insan doğasına bir geçişi mi?

Etrafta dönen çok sayıda doğrulanmamış iddia ve karşı iddia var. Sosyal medyada, ‘biyo-silah’ saldırısından bahsediliyor. Belirsizliğin perdesinin arkasında, dünyayı altüst eden ve bilim camiasında derin çatlaklar açan ölümcül hastalığın gerçek kökenleri üzerinde şiddetli fırtına var.

Ancak ne olursa olsun bu virüs şu an dünyayı parçalamakla tehdit ediyor.

Şimdiye kadar merak edilen sorular ve cevapları:

Soru: Daha önce Çin’de araştırma laboratuvarlarından hiç viral bir sızıntı oldu mu?

Evet. The Scientist’e göre, 2004’te Çin laboratuvarlarından daha önce SARS virüsünün ‘sızdığı’ en az iki olay bildirildi. Bu iki olay, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylandı ve Çin Hastalık Kontrol Merkezi’nin bir parçası olan Pekin’deki Çin Viroloji Enstitüsü’nde meydana geldi.

Pekin’deki Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Bob Dietz The Scientist’e, 26 yaşındaki bir kadın lisansüstü öğrencisi ve 31 yaşındaki bir erkek doktora öğrencisi iki ayrı olayda enfekte oldu.

Soru: Peki daha önce olan sızıntılar SARS-CoV-2’yi içeren bu büyük sızıntının temeli olabilir mi?

Hayır. Önceki SARS-CoV (1) içeren laboratuvarda edinilmiş enfeksiyon vakaları, SARS-CoV-2 salgını için kanıt olarak kullanılamaz, tıpkı önceki borsa kazançlarının gelecekteki kazanımları garanti edememesi gibi. Bununla birlikte, insanların koronavirüslerin neden olduğu da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklarla uğraştığı bir laboratuvar ortamındaki risklerin olması normaldir.

LABORATUVAR KAYNAKLI ENFEKSİYONLAR

Bir çalışmaya göre, yüksek güvenlikli biyogüvenlik laboratuvarı ortamlarında, laboratuvar kaynaklı enfeksiyonların yaklaşık yüzde 80’inin inhalasyondan (özellikle aerosoller) veya kontamine yüzeyler (eldivenler ve eller) arasındaki doğrudan temastan kaynaklandığını göstermektedir.

Diğer enfeksiyon yolları deri içi yoluyla olan aşılamadır (iğne tıkanıklıkları, kırık cam yaralanması, hayvan ısırıkları veya çizikler gibi).

Soru: ABD, Çin’in Wuhan’ın biyogüvenlik laboratuvarındaki araştırmalara fon sağladı mı?

Evet sağladı.

Wuhan biyogüvenlik laboratuvarında yarasa koronavirüsleri üzerinde yapılan en az bir proje ABD fon desteğinden yararlandı. ABD medya raporlarına göre, EcoHealth Alliance aracılığıyla Wuhan’da yapılan araştırmalarda 3,7 milyon dolara kadar federal fon harcandığı bildirildi.

ECOHEALTH ALLIANCE

ABD merkezli EcoHealth Alliance, insan, hayvan ve çevre sağlığı arasındaki kritik bağlantılara yönelik, kar amacı gütmeyen küresel bir bilimsel araştırma kuruluşudur. Kurum, kuş gribi, HIV/AIDS, SARS ve Influenza, H1N1 gibi hayvanlarla ilgili hastalıklara odaklanan PREDICT projesini yürütmektedir.

EcoHealth Alliance internet sitesinde şunlar yazmaktadır: ‘’Hayvanlar ve insanlar arasında bulaşabilen hastalıklar (Zoonotik hastalıklar),  şu anda insanları etkileyen yeni ortaya çıkan hastalıkların yaklaşık yüzde 75’ini temsil ediyor. Küreselleşme, geniş ticaret ve seyahat bağlamında bu hastalıklar; çok hızlı bir şekilde yayılarak ciddi halk sağlığı, kalkınma ve ekonomik endişelere neden olabilir.’’ https://www.ecohealthalliance.org/program/predict

Soru: ABD hükümeti fon sağladı mı?

Hayır. Trump yönetimi 26 Nisan 2020 Pazartesi günü, araştırma çalışmasını Wuhan Viroloji Enstitüsü ile ilişkilendiren raporların ardından, yarasa virüsü çalışmaları için federal fonlardaki kesintileri açıkladı.

24 Nisan 2020 Cuma günü, ABD Sağlık Bakanlığı, EcoHealth’e fon kapatılması hakkında bilgi verdi ve New York merkezli araştırma ve kar amacı gütmeyen kuruluşun 2020 hibesinden kalan 369.819 dolarlık harcamaları durdurmasını istedi.

Soru: Peki, şimdiye kadarki kanıtlar nelerdir?

SARS-COV-2’nin kökenlerine ilişkin bilimsel kanıtlar, eğer gerçekten doğadan bir geri dönüş durumu ise ortaya çıkması zaman alabilir.

Virologların kapsamlı iş yapmaları gerekiyor, hatta her zamankinden daha fazla. SARS-CoV-2, ölümcül olabilecek birçok “zoonotik” hastalıktan sadece bir tanesidir. Bilinen 100’den fazla virüs ailesi vardır, bunların 25’i insana bulaşabilir türler içerir.Bu 25 aile içinde bile, tahmini 1,67 milyon tür henüz keşfedilmemiştir. Bu, genetik sıralama ve yarasalardan alınan örneklerin ve konakçıların (mağdurların karşılaştırılması dahil) bir laboratuvar çalışması dağını içerecektir.

Virüs eğer bir laboratuvardan sızmışsa, neler olduğu/olacağı konusunda kapsamlı bir denetim gerektirmektedir.

Wuhan Viroloji Enstitüsü, Çin’in Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı’ndaki merkezi monitör odası.

Soru: Wuhan-laboratuvarı ‘komplo teorisi’ni hayatta tutan şey nedir?

Bilim adamları, teorilerini doğrulamak veya çürütmek için doğrulanabilir kanıt bulunana kadar teori oluşturabilirler.

SARS-CoV-2 (başlangıçta “Wuhan virüsü”, ardından KOVID-19 olarak adlandırıldı) durumunda, teoriler ve karşı teoriler dünya çapında yükselen ölümler yanı sıra oluşmaya başladı.

Bir bilim adamı yakın zamanda bu tartışmayı ateşledi.

17 Nisan 2020 Cuma günü, Fransız virolog Prof. Luc Antoine Montagnier açıklamalarıyla adeta bir ‘girdap’ yarattı. İnsan immün yetmezlik virüsünü (HIV) keşfederek 2008 Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan 88 yaşındaki Montagnier, yeni koronavirüsün bir laboratuvarda yapıldığı konusunda çirkin bir iddiada bulundu.

 

Montagnier, bir Fransız CNews kanalıyla yapılan bir TV röportajında ​​HIV-1 retrovirüs unsurlarının yeni koronavirüsün genomunda bulunabileceğini belirtti. Ayrıca ‘sıtma tohumu’ – Plasmodium falciparum paraziti – unsurlarının virüsün genomunda da görülebileceğini söyledi. Bu yorum Fransa’da bilim adamları arasında büyük bir öfke yarattı.

Soru: Prof. Montagnier’e tepkinin sebebi nedir?

Birincisi, Nature dergisi, SARS-CoV-2’nin laboratuvarda üretilen bir organizma  olduğunu belirtmek için ‘kanıt yok’ diyerek Montagnier’in iddiasına karşı çıktı.

Fransa Pasteur Enstitüsü’nün virüs ve bağışıklık departmanı başkanı Olivier Schwartz, virüsün genleri üzerine yapılan araştırmaları göstererek, bu virüsün laboratuvarda sentezlenen bir virüs olmadığını belirtti.

Fransız haftalık Le Nouvel Observateur, ‘’Profesör Montagnier tuhaf teoriler yayıyor’’ dedi.

2008’de HIV-1’i keşfettiği için Nobel Tıp Ödülü alan 88 yaşındaki Fransız Prof. Luc Montagnier, AFP’ye koronavirüsün Wuhan laboratuvarından üretildiğini ve sızdırıldığını düşündüğünü söyledi. Montagnier, bir Fransız TV kanalıyla yapılan bir TV röportajında HIV-1 retrovirüs ve “sıtma tohumu” – Plasmodium falciparum paraziti – öğelerinin virüsün genomunda da görülebileceğini savundu. Ancak diğer bilim adamları Montagnier’in ifadelerini adeta çöpe atıyor.

Schwartz bir haber sitesi olan Xinhuanet’e, ‘’KOVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2, laboratuvarda yaratılmadı. Bunu, Çin ekipleri tarafından sıralanan ve daha sonra diğer birçok laboratuvarda doğrulanan virüsün genetik mirasını inceleyerek görüyoruz. Avrupa’da bunu yapan ilk Pasteur Enstitüsü de dahil olmak üzere. Bu virüs açıkça koronavirüs aile ağacının bir parçası. Yüzde 80 homolojisi olan Sars-CoV-1’e yakın’’ diye konuştu.
http://www.xinhuanet.com/english/2020-04/21/c_138995413.htm

Soru: Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) ne zaman kuruldu? Enstitüye bağlı olan yüksek güvenlikli Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı ne zaman açıldı?

2015 yılında, Wuhan Viroloji Enstitüsü en tehlikeli patojenlerle çalışacak şekilde temizlendi. Sonunda 2017 yılında BSL-4 (en yüksek seviye) olarak çalışma lisansını aldı.

Maksimum güvenlikli biyo-etiket derecelendirmesine sahip olmak, dünyanın en tehlikeli bazı patojenlerini incelemesine izin verir. Aynı zamanda Çin’in genetik düzeyde yaşamla uğraşan uluslar ligine girişini de işaret etmektedir.

Wuhan Viroloji Enstitüsü ve Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarının yerlerini gösteren bir Google Earth haritası

Çin, anakarada “beş ile yedi arasında” biyogüvenlik seviyesi-4 laboratuvar kurulumunu planladı.

Soru: Wuhan virüsünün gizemini bu kadar artıran şey nedir? Bir örtbas oldu mu?

Bir: Hakemli dergilerde yayımlanan Çinli uzmanlar tarafından yapılan klinik araştırmalar, virüsün Wuhan deniz ürünleri pazarından sızmadığını gösteriyor.

Bilim adamları, virüsün ilk hayvandan insana bulaşmasına dair bilgisinde ‘boşluklar’ olduğunu belirtmişlerdir.

İki: Çinli bir doktor olan Li Wenliang, tıp camiasının ve Çinli yetkililerin dikkatini, ilaçların işe yaramadığı şiddetli bir pnömoni enfeksiyonuna dikkat çektiği için cezalandırıldı. Doktor Wenliang daha sonra KOVID-19 salgını sırasında öldü. Dünyada ünlü olan Wenliang’a Çin makamları tarafından ölümünden sonra ödül verildi.

https://gulfnews.com/world/anger-online-over-death-of-chinese-coronavirus-doctor-1.1581143605072

7 Şubat 2020’de Çin’in Wuhan Merkez Hastanesi’nde ölümü onaylanan Çinli doktor Li Wenliang’ın fotoğrafları. Çin’in yeni koronavirüs salgınıyla ilgili erken uyarıları polis tarafından bastırılan göz doktorunun ölümü, hükümetin krizin ele almasına bir öfke dalgası doğurdu.

Soru: Nature, Wuhan Viroloji Enstitüsü biyogüvenlik laboratuvarı hakkında ne yazdı?

Nature Dergisi, 2017 yılında Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarının Seviye 4 Biyogüvenlik Laboratuvarı (BSL-4) tesisi olarak nasıl lisanslandırılacağını belirten bir makale yayınladı. Ayrıca maksimum güvenlikli biyo-etiketin Fransız ve Amerikalıların yardımıyla organize edildiğini bildirdi.

David Cyranoski, 12 Şubat 2017 tarihli bir makalede ‘’Wuhan’daki bir laboratuvar, dünyanın en tehlikeli patojenleriyle çalışmak üzere temizlendi. Bu hareket, 2025 yılına kadar Çin anakarasında beş ile yedi biyogüvenlik seviyesi-4 (BSL-4) laboratuvarı inşa etme planının bir parçası ve bazı endişeler yaratmıştır’’ diye yazdı.

Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı, Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan, Jiangxia Bölgesi’nde Wuhan Viroloji Enstitüsü Zhengdian Bilim Parkı’nda bulunmaktadır.

Soru: Biyogüvenlik laboratuvarı fikri ilk ne zaman tasarlandı?

Fikir, SARS salgını patlak verdikten sonra 2003’te doğdu. Yetkililer, bir sonraki bulaşıcı hastalık salgını için hazırlık yapmanın gerekli olduğuna karar verdiler.

Çin Bilimler Akademisi 2003 yılında bir BSL-4 laboratuvarının inşasını onayladı ve aynı zamanda SARS (şiddetli akut solunum sendromu) salgını proje ivmesini başlattı.

Soru: Laboratuvarın tasarımı ve yapımı için dışarıdan yardım alındı mı?

Evet.

Laboratuvar, ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve kontrolü ile ilgili 2004 tarihli bir işbirliği anlaşmasının bir parçası olarak Fransız yardımı ile tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

16 Haziran 2016’da Fransa Cumhurbaşkanı’nı temsilen Fransa Çin Büyükelçisi Maurice Goutrdault, Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde Profesör Zhiming Yuan ve Profesör Zhengli Shi’ye (önden, soldan üçüncü) madalya verdi.

Nature, ‘’Ancak projenin karmaşıklığı, Çin’in deneyim eksikliği, fon sağlamada güçlük ve uzun hükümet onay prosedürleri, inşaatın 2014 yılı sonuna kadar tamamlanmadığı anlamına geliyordu’’ diyor.

Soru: BSL-4 (Biyogüvenlik seviyesi -4) derecesi neden önemli ve tartışmalı?

Nature, ‘’Çin dışındaki bazı bilim adamları sızan patojenler ve Çin ile diğer uluslar arasındaki jeopolitik gerilimlere biyolojik bir boyut eklenmesi konusunda endişeli. Ancak Çinli mikrobiyologlar, dünyanın en büyük biyolojik tehditleriyle boğuşmak için yetkilendirilmiş elit kadroya girişlerini kutluyorlar’’ diye yazdı.

Soru: Amerikalılar ölümcül virüslerin laboratuvardan “kaçması” konusunda ne zaman uyarıda bulundu?

2017’de Amerikalı uzmanlar bir virüsün Çin laboratuvarından sızabileceği konusunda uyardılar.

Yetkililer tarafından Wuhan araştırma tesisine yapılan birkaç ziyaretin ardından gönderilen mesajlar Washington’u yarasa koronavirüsleri üzerinde riskli çalışmalar yürütürken laboratuvarda ‘yetersiz güvenlik’ konusunda uyardı.

Soru: Tehlikeli patojenleri test eden laboratuvarlar nasıl derecelendirilir?

Patojenleri test eden laboratuvarlar 1 ile 4 arasında bir derece alırlar. Bu, uğraştıkları mikrop sınıfına bağlıdır. 1 en düşük risk ve 4 en yüksek risktir.

Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı, biyogüvenlik düzeyinde 4 (BSL-4) olarak değerlendirilmiştir. Bu, labaratuvarın; en tehlikeli patojenleri, özellikle de hala bilinen bir aşı veya panzehiri olmayanları depolayabileceği anlamına gelmektedir.

Soru: BSL-4 laboratuvarındaki özel prosedürler nelerdir?

*Laboratuvardaki tüm kişiler özel koruyucu giysiler giymelidir, bazıları zararlı patojenlerden izole etmek için basınçlı giysiler giymelidir.

*Çalışmanın tamamlanmasından sonra, duş almak ve deneyler sırasında kullanılan tüm araçları dekontamine etmek gerekir.

*Laboratuvar binası ayrı bir binada veya tıbbi kompleksin yalıtımlı bir kanadında bulunmalıdır. Ayrıca, kendi hava filtreleme ve dekontaminasyon sistemleri ile donatılmalıdır.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, bir biyogüvenlik seviye 4 (BSL-4) laboratuvarının temel özellikleri görülüyor. Biyogüvenlik seviyesi (BSL) veya Patojen / Koruma seviyesi, kapalı bir laboratuvar tesisinde tehlikeli biyolojik ajanları izole etmek için gereken bir dizi biyo-koruma önlemidir.

Soru: Laboratuvar nerededir? Çin’de böyle kaç laboratuvar daha planlanıyor?

Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı, Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan, Jiangxia Bölgesi, Wuhan Viroloji Enstitüsü Zhengdian Bilim Parkı’nda bulunmaktadır.

Ülke, 5 ile 7 BLS-4 sınıfı laboratuvar kurmayı planlıyor. Şu anda, sadece Wuhan laboratuvarı en tehlikeli patojenlerle çalışma iznine sahiptir.

Soru: Çin’de “Yarasa Kadın” diye adlandırılan Prof Shi Zhengli ve meslektaşları, yarasa virüs örneklerini nereden buldular?

Prof. Zhengli ve meslektaşı Prof Jie Cui, SARS virüsünü (SARS-CoV olarak bilinir) keşfettikleri için ödüllendirilmiştir.

Scientific American, Çin’in güneyindeki Yunnan eyaletinin, bin kilometreden daha uzak olduğunu, Prof Zhengli ve ekibinin SARS-CoV’a neden olan yarasa koronavirüsü bulduklarını belirtiyor: https://www.scientificamerican.com/article/how-chinas-bat-woman-hunted-down-viruses-from-sars-to-the-new-coronavirus1/

Bu bölgelerdeki hava, hayvanlardan insanlara ‘en büyük koronavirüs riskinin’ geçişinin muhtemel olduğu ‘alt tropikal’ olarak kabul edilir.

Soru: Wuhan Yunnan’dan ne kadar uzaklıktadır?

Wuhan ile Yunnan arasındaki mesafe bin 887 kilometredir.

Soru: Yarasalar ne kadar uzağa uçabilir?

Yarasaların çoğu üslerine (mağara) dönmeden önce birkaç düzine mil içinde uçabilirler. Birkaç yarasa türü 321 km’ye kadar mesafe uçabilir. Dünya çapında bin 400’den fazla yarasa türü vardır.

Montagnier’in iddialarının reddedilmesi:

  1. Science Wire, Montagnier’in 22 Nisan 2020 tarihli makalesinde iddialarını reddetti: https://science.thewire.in/the-sciences/luc-montagnier-coronavirus-wuhan-lab-pseudoscience/

Science Wire, Montagnier’in bahsettiği Hint çalışmasındaki kusurları göstererek ‘’Yanlış’’ diyerek, Hindistan’daki Delhi Teknoloji Enstitüsü’nden gelen ekibin makalelerini bioRxiv baskı öncesi araştırma veri tabanına yüklediğini, ancak yorumcuların analizlerinde çok sayıda hatayı işaret ettikten sonra indirdiğini belirtti.

  1. Nature Medicine, yeni virüsün genomunu da analiz ettiklerini belirtti ve şu sonuca vardı: ‘’Analizlerimiz açıkça SARS-CoV-2’nin bir laboratuvar yapısı veya amaçlı olarak manipüle edilmiş bir virüs olmadığını gösteriyor.’’ https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

Bununla birlikte, Nature Medicine’nin hangi genetik sıralama işleminin veya kriterlerinin kullandığı açık değildir.

  1. The European Scientist, profesörün ‘yanlışlık’ iddiasını reddeden kapsamlı bir makale yazdı: https://www.europeanscientist.com/en/big-data/no-sars-cov-2-does-not-contain-hiv-genetic-code/

Yayın, Montagnier’in iddiasını reddetmenin nispeten kolay olduğunu, yani bazı HIV-1 nükleotid dizilerinin SARS-CoV-2’nin tam genomunda bulunabileceğini söylüyor. Yayın aynı zamanda ‘Bradolini Yasası’nın böyle bir komplo teorisiyle tartışılmasının zor olduğunu belirtiyor.

European Scientist Analizi

Yayın, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi , referans dizisi NC_045512.2 olarak bilinen SARS-CoV-2’nin (Wuhan) tam genomuna atıfta bulundu.

SARS-CoV-2 genetik kodu aşağıdaki gibi başlar: attaaaggtt tataccttcc caggtaacaa accaaccaac tttcgatctc … (toplam: 29.903 karakter)

KARŞILAŞTIRMA

European Scientist daha sonra, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi referans dizisi NC_001802.1 olarak bilinen HIV-1’in RNA versiyonunun tam genomunu gösterdi.  Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/9629357

HIV-1 genetik kodu şu şekilde başlar: ggtctctctg gttagaccag atctgagcct gggagctctc tggctaacta gggaacccac … (toplam: 9.181 karakter)

SARS-CoV-2 (solda) ve HIV-1’in DNA kodunun kısmen yan yana karşılaştırılması

EUROPEAN SCIENTIST –  SONUÇ # 1

‘’SARS-CoV-2 geninde herhangi bir HIV-1 geni dizisi yoktur. Yani, eğer ikinci sekansın önceki sekans içinde fragmanlarını bulamazsak, SARS-CoV-2’de HIV’in hiçbir kısmının bulunmadığı sonucuna varabiliriz. Benzerlikler aramak biraz karmaşık olabilir: proteinleri gerçekten kodlayan dizilere bakmamız gerekirdi. Diziler boyunca körü körüne başlayamayız. Aslında, HIV-1’de bir başlangıç ​​kodonu ile başlayan ve bir durdurma kodonunda sona eren 39 açık okuma çerçevesi (ORF) vardır. Bu ORF’leri aramalı ve SARS-CoV-2 içinde devam eden dizgileri bulmaya çalışmalıyız. Ayrıca, diziler arasındaki ‘mesafeyi’ (benzerliği) bir şekilde ölçmek zorundayız. ”

Kaynak: https://www.europeanscientist.com/en/big-data/no-sars-cov-2-does-not-contain-hiv-genetic-code/

Temel Yerel Hizalama Arama Aracı (BLAST) nedir?

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından geliştirilen Temel Yerel Hizalama Arama Aracı (BLAST), genetikçilerin biyolojik diziler arasında benzer bölgeler bulmasına yardımcı olur.

Program, nükleotit veya protein sekanslarını sekans veri tabanlarıyla karşılaştırır ve adı geçen benzerliklerin istatistiksel önemini hesaplar. Her benzerlik için, hangi proteini kodladığını bile belgelemektedir.

BLAST çalıştırma testini  https://blast.ncbi.nlm.nih.gov/Blast.cgi  adresinden deneyin, SARS-CoV-2 ve HIV-1 genlerini karşılaştırın.

BLAST çalışmasını kendi başınıza kontrol edebilirsiniz:

(1) SARS-CoV-2’nin tüm genomuna bakın, “BLAST’ı Çalıştır” a tıklayın.

(2) Sonraki sayfada, Organizma metin kutusuna HIV-1 (veya başka bir HIV suşu) ekleyin ve ardından “BLAST” düğmesine tıklayın.

(1) SARS-CoV-2’nin tüm genomuna bakın, “BLAST’ı Çalıştır” a tıklayın.

(2) Sonraki sayfada, Organizma metin kutusuna HIV-1 ekleyin ve ardından “BLAST” düğmesine tıklayın.
Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/1798174254

EUROPEAN SCIENTIST –  SONUÇ # 2

‘’Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün MegaBLAST alt programını kullanarak, SARS-CoV-2’de HIV-1 dizisinin mevcut olmadığını hemen söyleyebiliriz.’’

BLAST arama sonuçları

SARS-CoV-2 ve HIV-1 genlerini karşılaştırmak için sadece “BLAST çalışması” kullanılmasına dayanan yayın ‘’anlamlı bir benzerlik bulunamadı’’ demektedir.

Kısaca: ‘’SARS-CoV-2, yarasa koronavirüsü ve HIV virüsünün küçük parçalarından yapılmamıştır.’’

Ayrıca, verileri kendi başlarına kontrol etmeye de zorlamaktadır: SARS-CoV-2’nin tüm genomuna bakın, “BLAST’ı Çalıştır” a tıklayın. Ardından açılan bir sonraki sayfada “Organizma” metin kutusuna “HIV-1” (veya başka bir HIV türü) ekleyin. Ardından “BLAST” düğmesine tıklayın.

BLAST çalışmasını kendi başınıza kontrol edebilirsiniz:
(1) SARS-CoV-2 genomunun tamamına bakın, “BLAST’ı Çalıştır” a tıklayın.
(2) Sonraki sayfada, Organizma metin kutusuna HIV-1 ekleyin ve ardından “BLAST” düğmesine tıklayın.
Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/1798174254

HIV bir retrovirüstür, koronavirüs bir retrovirüstür. Genomunun bir kopyasını istila ettiği bir konakçı hücrenin DNA’sına sokan ve böylece o hücrenin genomunu değiştiren bir RNA virüsü türüdür. Bir glikoprotein zarfına paketlenmiş, tek sarmallı, pozitif anlamda zarflı bir RNA virüsü olarak bulaşır. Bu nedenle, HIV replikasyon için kullanılan bir DNA ifadesine sahip olsa da, aynı zamanda bir RNA koduna da sahiptir (konaklar arasında iletilen şey budur).

Soru: Hikaye burada bitiyor mu?

Hayır.

European Scientist ayrıca bazı HIV-1 genetik dizileri ile diğer SARS-CoV-2 dizileri arasındaki bazı “belirsiz benzerlikleri” kabul ediyor ve ‘kriter’ değiştirilirse, SARS-CoV-2’nin diğer bazı sekanslarına benzer şekilde ‘belirsiz’ olabilecek HIV-1 genetik sekansları olduğuna dikkat çekiyor.

Soru: HIV-1 ve Sars-Cov-2 genleri arasında hangi ‘belirsiz benzerlikler’ görülüyor?

Bu ilginç kısım.

European Scientist kendi sorusuna şu cevabı veriyor: ‘’Belirsiz benzerlikler var mı? Her iki virüsün de glikoprotein zarfı olduğu için, cevap açıkça ‘evet’dir. Tamamen farklı iki aileye ait olsalar da – HIV bir lentivirüs iken SARS bir koronavirüstür – iki virüsün ortak bir şeyi ‘vardır.’’’

Retrovirüsler: HIV ve koronavirüs

HIV bir retrovirüstür, koronavirüs de öyle. HIV-1, genomunun bir kopyasını istila ettiği bir konakçı hücrenin DNA’sına sokan ve böylece o hücrenin genomunu değiştiren bir RNA virüsü türüdür. Bir glikoprotein zarfına paketlenmiş, tek sarmallı, pozitif anlamda zarflı bir RNA virüsü olarak bulaşır. Bu nedenle, HIV replikasyon için kullanılan bir DNA ifadesine sahip olsa da, aynı zamanda bir RNA koduna da sahiptir (konaklar arasında iletilen şey budur).

Soru: Tüm bilim adamları sadece belirsiz belirsizlikler sonucuna ve tek ölçütlü BLAST sonuçlarına katılıyor mu?

Tüm bilim adamları henüz ikna olmamıştır. Londra King’s College’da  biyogüvenlik araştırmacısı olan Filippa Lentzos, laboratuvar kazası teorisi için henüz bir kanıt olmamakla birlikte, virüsün su ürünleri pazarından geldiğine dair ‘gerçek bir kanıt’ olmadığını da itiraf ediyor ve temel bilimsel araştırmalardan kaynaklanabilecek olası bir laboratuvar kazasına işaret edebilecek bazı belirtilere dikkat çekiyor.

Lentzos bununla ilgili olarak AFP’ye ‘’Ancak bunların hepsinin pandemi kökenleri konusunda kesin bir şey söyleyebilmek için kayda değer bir araştırmaya ihtiyaç var. Benim için, salgının kaynağı hala ucu açık bir soru’’ yorumunu yapıyor.

Soru: BLAST’ın yanı sıra, günümüzde kaç tane başka genetik dizi hizalama yazılımı kullanılmaktadır?

30 yıl önce geliştirilen BLAST, yaygın ancak nispeten daha eski bir genetik hizalama arama aracıdır. Daha büyük hassasiyete sahip daha yeni araçlar var. Aslında, bu tür en az 28 araç daha vardır.

Birincisi, 2017’de geliştirilen CS-BLAST yöntemidir (sekans içeriğine özgü BLAST) ve FASTA ve SSEARCH’dan daha duyarlı olarak tanımlanır. Ayrıca, ‘konuma özgü yinelemeli CSI-BLAST versiyonu PSI-BLAST’tan daha duyarlıdır  (1997’de geliştirildi).

HIV-1 ve SARS-CoV-2 virüsü arasında tek kriterli bir BLAST kullanılarak yapılan genetik karşılaştırma, genetik sekanslama maratonuna ne kadar yakın olduğunun sadece başlangıcıdır.

Soru: Laboratuvar çalışanları, laboratuvar kaynaklı enfeksiyonlara maruz kalma riski daha yüksek mi?

Evet. Aerosolize organizmanın olmadığı diğer laboratuvar ortamlarıyla karşılaştırıldığında, yüksek güvenlikli laboratuvarlarda çalışanlar, yanlışlıkla maruz kalmanın neden olduğu enfeksiyonlara eğilimlidir.

Journal of Clinical Microbiology (Amerikan Mikrobiyoloji Derneği) dergisinde yayınlanan bir 20013 çalışmasında, laboratuvarda edinilmiş enfeksiyonların (1982’den 2007’ye kadar) 28 vaka raporuna bir soruşturma, maruziyetlerin sadece yüzde 11’inin laboratuvar kazalarından kaynaklandığını gösteriyor.

Laboratuvar kaynaklı enfeksiyonların aslan payı, 167’den 147’si veya yüzde 88’i, rutin tanımlama faaliyetleri sırasında organizmaların ‘aerosolizasyonu’ndan kaynaklanıyor. Sadece 2 vakada (yüzde 1) maruziyet ‘bilinmemektedir’.

ÇIKARIMLAR

*Henüz ‘’hastalığı ilk yayan’’ kişinin olduğuna dair doğrudan bir kanıt yok.

*Çinli klinisyenler hakemli yayınlarda virüsün Wuhan deniz ürünleri pazarından sızmadığını belirtiyorlar.

*Bazı bilim adamları, şu anda SARS-CoV-2 olarak bilinen şeyin ilk insan iletiminin Eylül 2019’da başladığına inanıyor.

*Doktor Li Wenliang davasının ele alınması Çin için kötü bir PR idi ve cevaplardan daha fazla sorunun sorulmasını tetikledi.

*Bu SAR-CoV-2 pandemisinin kökenini belirlemede söz sahibi olması gereken açık bilimin yerini tutamaz.

*O zamana kadar, virüsün “Big Bang” anı hakkında sadece teoriler (‘komplo’ ya da başka türlü olduğuna da dair) gelişecektir.

Açıklık, iyi bilimin en temel değeridir. BAE’de olanlar da dahil olmak üzere birçok ülkedeki bilim adamları, SARS-CoV-2 tam genomunu başarıyla sıraladılar.

Yüksek güvenlikli biyogüvenlik laboratuvarlarının işletilmesi varsayılan olarak, dünyanın büyük güçlerinin alanıdır. Wuhan’daki ilk P-4 laboratuvarı neredeyse üç yaşında olan Çin, bu alanda nispeten yeni bir oyuncu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirdiği gibi, patojenler bazen yüksek güvenlikli laboratuvarlardan bile ‘sızabilir’. 16 yıl önce (2004) bir Pekin laboratuvarından bildirilen en az iki sızıntı olayı, canlı SARS-CoV patojenlerini içeriyordu; daha da şiddetli SARS-CoV-2’nin büyük kardeşi artık ölümcül bir şekilde koşmaya başladı.

Bu, bu tür biyogüvenli laboratuvar tesislerini daha uzun süre saklayan diğer ülkelerin kusursuz bir sicile sahip olduğu anlamına gelmemektedir.

Havadan bir görüntü Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki P-4 biyogüvenlik laboratuvarını (merkez) göstermektedir.

Soru: ABD’nin laboratuvar kaynaklı enfeksiyon açısından kayıtları nasıldır?

Daha iyi değil. Bazen, sıkı tutma protokolleri açıkça delinmektedir.

ABD biyogüvenlik tesislerinde laboratuvar kaynaklı enfeksiyonlar gerçekten nadir değildir. 1982’den 2007’ye kadar olan 25 yıllık bir süre boyunca, yılda en az bir sızıntı belgelenmiştir. Bir çalışmaya göre, bu dönemde 167 laboratuvar çalışanını doğrudan maruz bırakan 28 sızıntı meydana gelmiştir.

Ocak 2019’da ABD Ordusu mikrop laboratuvarı kapatıldı. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, bu süreçte ‘ciddi’ protokol ihlallerinden bahsederek, bireyin gerekli solunum koruması olmadan birkaç kez bir odaya kısmen girdiğini, odada bulunan diğer kişilerin bir otopsi masasında bir primat ile prosedürler gerçekleştirdiğini bildirdi.

NOTLAR:

En iyi bilim adamları bile insandır. Hipotezle doğar, teorileşir, hata yapar, sonuçlandırır ve tekrar eder.Bu nedenle, yarasalardan ciğerlerimize SARS-CoV-2 bulaşması hakkındaki gerçek hikaye, açıklığa dayanan iyi bilimin tam yolunu sürmesine izin verene kadar gizem içinde kalabilir. Aynı zamanda insanın elindeki mevcut en iyi bilimsel araçların aydınlanabileceği veya gizlenebileceği, iyileştirilebileceği veya yok edilebileceği de doğrudur. Ancak nihayetinde, insanın gerçeğe olan açlığı ancak gerçeğin kendisi tarafından tatmin edilebilir. Bilim ilerlemeyi teşvik eder. İnsanın yenilik yapma, bilgi sınırlarını zorlama kapasitesini geliştirir. Bilim, aynı zamanda büyük bir gücü de ifade eder. Yine de en iyi tahminimiz sadece bu olabilir: Yarasalar bize bu virüsü bulaştırdı. Örümcek Adam’ın bir sözü durumu daha iyi ifade edemezdi: ‘’Büyük güçle büyük sorumluluk gelir.’’

Gulf News