Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 ile radikal yeniden inşası

Riyad havaalanına inen hiç kimsenin Vizyon 2030 reklam panolarını fark etmemesi imkansızdır. Her hükümet kurumu, bir zamanlar korkulan din polisi bile artık bu logoyu taşıyor.

“Vizyon 2030” Suudi Arabistan’ın her yerinde.

Toplumu ve ekonomiyi dönüştürmek için yapılan bu büyük plan, 2017 yılından bu yana daha önce hayal bile edilemeyecek değişiklikleri yönlendirmek için var olan gücünü daha da artıran Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın liderliğini tanımlıyor. Ve yolsuzlukla mücadele adına diğer kraliyet üyelerini hapsetmekten, kadınlara yönelik kısıtlamaları kaldırmasına kadar aldığı her karar, genç prensin başarısını ve almış olduğu mirasını sağlamlaştırmayı amaçlıyor.

2019 petrol devi Saudi Aramco’da hisse satmakla ilgili iken, bu yıl Suudi Arabistan G20’de dünya liderlerini ağırlarken bir sonraki ilerlemesini göstermesi gerekiyordu. Çölde yeni şehirlerin inşaatı ve savunmadan turizme kadar tüm yeni endüstriler tam gaz devam ediyor. Ama sonra Prens Muhammed’in tırmandırdığı bir petrol fiyatı savaşı ardında da koronavirüsün yol açtığı beklenmeyen şok patlak verdi.

Şimdilerde, Vizyon 2030’ un gerçekten ne kadar uygulanabilir olduğuna dair soru işaretleri var.

Rakamlarla:

1 trilyon riyal: Petrol dışı hükümet gelirinde hedeflenen artış (163 milyar riyalden -43 milyar dolar)

Dünyanın en iyi 100 şehri içinde yer alması hedeflenen Suudi Arabistanlı şehir sayısı: 3

Hedef işsizlik oranı (Yüzde 12’den): Yüzde 7

NEDEN ÖNEMLİ?

Prens Muhammed, 2016’da ilk kez bir röportajda ortaya koyduğu ulusal dönüşümüne çok şey katıyor. Amaç, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ı, ham petrolün üzerinden çok geçmeden beri ülkeyi petrole bağımlılıktan kurtarmak.

Katı İslam anlayışının gevşemesine ve yeni iş fırsatlarına rağmen, ülke prensin liderliğinde daha da otoriter hale geldi. Aktivistleri hapse atıldı ve Suudi hayatı üzerinde çok fazla kontrol sahibi olan muhafazakar Vahhabi din adamları susturuldu.

Buradaki mesaj açık: Vizyon 2030 ile ya beraber ya da ona karşısınızdır. Uluslararası olarak, Suudi Krallığı Katar konusunda başarısız bir politika izledi, Yemen’de savaş çıkardı ve Suudi Arabistanlı ajanların Ekim 2018’de Suudi Arabistanlı köşe yazarı Cemal Kaşıkçı’yı acımasızca öldürdüğü ortaya çıkınca büyük bir öfkeye neden oldu.

O zamandan beri hükümet enerji sübvansiyonlarını kesti, yeni vergiler ve ücretler ekledi ve kadınların iş hayatında lider rol almasını engelleyen engelleri kaldırdı. Ancak ekonominin derin bir daralma yaşadığı ve dünyanın yeni bir pandemi sonrası döneme girmesiyle, para kamu sağlığına ve işletmelere yardım için yönlendirilirken vizyonun kendisi harcama kesintileriyle karşı karşıya kaldı. Vizyonu takip etmek ve prensin arkasındaki genç nüfus için durum çok daha zorlaştı.

Büyük açık

Suudi Arabistan’ın bütçe açığının Körfez İşbirliği Üye Ülkeleri içinde en büyüklerden biri olması bekleniyor.

Bloomberg