İç tasarımla ilgili ilham alabileceğiniz 5 kitap

Evinizi, ofisinizi, bahçenizi, yaşam alanlarınızdan herhangi bir yerini en iyi şekilde ve iç açıcı bir şekilde tasarlayıp, ilham alabileceğiniz okunması gereken 5 kitap;

The House of Glam: Lush Interiors & Design Extravaganza (Gözkamaştırıcı Evler: Yemyeşil İç Mekanlar ve Extravaganza Tasarım)

Bu renkli cilt, özel duvar kağıtları, zarif kumaşlar ve zengin mermerin yanı sıra, maksimalist bir bakışla yüzyılın ortalarında tasarım ve geometriye canlandırıcı bir bakış getiriyor. Sayfalar, geleneksel konut tasarımına meydan okuyan David Alhadeff, Cristina Celestino ve Nina Yashar gibi genç nesil iç mimarları sergiliyor. Sunulan mimari manzaraların çeşitliliği, bir Art Deco glam estetiğinin çağdaş bir temsilini oluşturmak için canlı renk paletleri, dokular, alışılmadık formlar ve egzotik malzemelerin birleştiği gözler için bir zevk haline geliyor. Kitap, sizi İtalya’dan Amerika’ya en ışıltılı evler arasında bir tura çıkarıyor ve en yenilikçi tasarımcılara ışık tutuyor.

Fiyatı: 202 dirhem (55 dolar), www.gestalten.com

The Gardens of Eden  (Cennet Bahçeleri)

Cennet Bahçeleri; sınırlı alan, bütçe ve zaman zorluklarını derinlemesine araştırıyor ve bu üç ana zorluğun üstesinden nasıl gelineceğini, bahçe ve iç mekan meraklıları için şık, sürdürülebilir yemyeşil bir alanın nasıl oluşturulacağını açıklıyor. Sanatçı Abbye Churchill, bitkilerin yanı sıra meyve ve sebzelerin gelişmesi için zengin bir ortamın çeşitlendirilmesinin kolay olduğunu vurguluyor. Kitap ayrıca, dünyaca ünlü tasarımcılarla röportajlar içeren 23 yaratıcı projeyi ve dünyanın en güzel çağdaş bahçelerini tanıtıyor ve aynı zamanda farklı iklim bölgelerine ve toprak tiplerine ışık tutarak sürdürülebilir bahçecilik için en iyi ipuçlarını sunuyor.

Fiyatı: 162 dirhem (45 dolar),  www.gestalten.com

At Home in the English Countryside: Designers and Their Dogs (İngiliz Kırsalında Evler: Tasarımcılar ve Köpekleri)

Bu kitap, İngiltere’nin en etkili tasarım severleri ve köpeklerini göz önüne alarak nefes kesen kır evleri ve bahçelerine rüya gibi bir bakış sunuyor. Kitap, orijinal fotoğraf ve metinlerde özetlenen göz alıcı bohem ve rastlantısal aristokrat ülke evlerinin bir kombinasyonunu sergilenirken, Paolo Moschino ve Kit Kemp’den Anouska Hempel ve Veere Grenney’e kadar en iyi uluslararası tasarımcıların büyüleyici evleri de gözler önüne seriliyor. Tasarımcılar ayrıca, karmaşa olmadan köpeklerle şık bir şekilde nasıl yaşayacağınız konusunda ilham verici ve eğlenceli fikirleri paylaşıyor.

Fiyatı: 128 dirhem (35 dolar), www.rizzoli.com

Decorate Happy: Bold, Colorful Interiors  (Mutlu şekilde dekore edin: Cesur, Renkli İç Mekanlar)

Ünlü Amerikalı tasarımcı Anthony Baratta, dekorasyon için harika bir rehber sunuyor ve bu kitapta dikkat çekici cesur estetiğin öne çıktığı görülüyor. Kitapta anlatılan odalar cazibe, mutluluk ve iç mekan ilhamı için idealdir ve tarihi Colonial Williamsburg’daki 18. yüzyıldan kalma bir ev gibi tarihi öneme sahip klasik renk, desen ve Amerikan tarzı güzel örneklerini göstermektedir. Sayfalarda modern odalar ve parlak renklerin yanı sıra kentsel bir ülke tarzı ile mükemmel pop sanat sergileniyor. Her özellikli ev benzersizdir, ancak odalar ortak bir özelliği paylaşır: Yaşama sevinci. Anthony Baratta ayrıca herhangi bir okuyucunun evinde sevinç ve ilham bulması için tasarlanan cesur dekorasyon fikirlerini de paylaşıyor.

Fiyatı: 162 dirhem (45 dolar), www.rizzoli.com

Classicism At Home: Architecture of Alireza Sagharchi (Evde Klasisizm: Alireza Sagharchi’nin Mimarisi)

Kısa süre önce yayınlanan kitap, mimar Alireza Sagharchi’nin dünyadaki çalışmalarını ortaya çıkaran Londra’daki Kingston Gardens’taki bir rezidanstan, Tuna Nehri üzerindeki ılımlı bir eko-resort kırsal bir av kulübesine veya deniz kenarındaki sofistike bir eve kadar fotoğraf, karmaşık çizimler ve güzel yazılmış metinler içeren ayrıntılı bir cilttir.  Kitap, bakımlı bahçeler hakkında bilgi de dahil olmak üzere dış ve iç ilham kaynağı olmaktadır. Sagharchi, çağdaş klasik mimarisi ve geleneksel kentsel tasarım stili ile ünlüdür, aynı zamanda (New Palladians and Traditional Architecture) Yeni Palladyanlar ve Geleneksel Mimari kitaplarının da yazarlarından biridir.

Fiyatı: 312 dirhem (85 dolar), www.rizzoli.com

Harpers Bazaar Arabia