Tahran’daki bir çarşıda maskesi ile gezen kadınlar.

İran’da günlük vaka sayısı 3 bine yaklaşınca ‘ikinci dalga’ uyarısı geldi

İran’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ülkede patlak vermesinden 100 gün sonra günlük vaka sayısının tekrar 3 bine yaklaşmasıyla Sağlık Bakanı Said Nemeki ikinci dalga konusunda uyardı.

Bakan Nemeki, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada salgının hafife alındığını söyleyerek, sosyal mesafe ve maske takmaya dikkat edilmemesi halinde tehlikeli bir ikinci dalga yaşanacağı konusunda uyardı.

Nemeki, virüs tehlikesinin sona ermediğini söyleyerek, ülkede iki talihsiz olay yaşandığını dile getirdi.

Bunlardan ilkinin insanların salgının sona erdiğini düşünmesi olduğunu vurgulayan Nemeki, “Koronavirüs salgını henüz sona ermedi. İnsanlar salgının bittiğini düşünüyor ve çok kolay bir şekilde geri döneceğini hesap etmiyor. Böyle giderse koronavirüsten son dakika golü yiyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Nemeki ikinci sorun ile ilgili de, “Bazı yetkililerin salgının sona erdiğine inanması talihsiz bir durum. Her şeyin normal olduğunu düşünüyorlar. Durum böyle değil. Tehlikeli bir ikinci dalga riski altındayız” dedi.

Sistan, Belucistan, Kirmanşah ve Hürmüzgan eyaletlerinde vaka sayılarının artış gösterdiğine dikkat çeken Nemeki, “Böyle devam ederse, günde 100’den fazla ölümü tekrar görebiliriz” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı, “İnsanlardan özellikle Ahvaz’da düğün veya cenaze töreni düzenlememelerini dinledik ama dinlemediler” diyerek tepki gösterdi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde 2 bin 979 kişide daha koronavirüs teşhis edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 154 bin 445’e yükseldiğini bildirdi.

Cihanpur, 24 saat içerisinde 81 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısının ise 7 bin 848 olduğunu belirtti.

Bazı bölgelerde sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi tavsiyelere uyulmamasını eleştiren Cihanpur, İranlılardan gereksiz seyahatten kaçınmaları ve tıbbi tavsiyelere uymalarını istedi.

Uzmanlar, ülkedeki vaka ve ölü sayılarının açıklanandan çok daha yüksek olabileceğini belirterek, ilan edilen resmi verileri sorguluyor.

İran hükümeti, 28 Mart’ta yürürlüğe giren seyahat yasağı gibi önlemleri 11 Nisan’da hafifletmeye başlamıştı.

Şehirler arasındaki seyahat yasağı kaldırılmadan önce günlük vaka sayısı 2 bin 300’ü aşmıyordu.

Yasakların kaldırılmasıyla salgın Gilan, Kum ve Tahran’dan ülkenin güneybatısındaki El-Ahvaz eyaletine taşındı.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Güvenlik İşlerinden Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, koronavirüs önlemlerine uymayan işletmelerin kapatılacağını dile getirerek, “Sendikalar ve ticaret merkezleri sağlık standartlarına uymazsa, kısıtlamalar hızla ve eksiksiz olarak geri dönecek, sendikaları kapatacak ve faaliyetlerini yasaklayacağız” dedi.

Ülkenin bazı bölgelerinden gelen verilere göre koronavirüs vakalarının arttığına işaret eden Zülfikari, “Eğer insanlar sağlık kuralları ve sosyal mesafeye devam etmezse vakalar kesinlikle daha da yükselecek” şeklinde uyardı.

Hükümet Sözcüsü Ali Rebi de, koronavirüs salgınının 13 sektörde toplam 108 trilyon tümen kayba neden olduğunu dile getirdi.

Şarkul Avsat