Suudi girişimcilerin evcil hayvanlar için yaptıkları proje ödüle koşuyor

Suudi Arabistanlı girişimciler, insanlar ve toplumlara yaratıcı çözümlerle olumlu katkılarda bulunmayı amaçlayan 2020 Purina BetterwithPets Ödülleri’nde son sekize kaldı.

Ödülün ikinci turunda Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan 150’inin üzerinden başvuru arasında son sekize kalan finalistler 14 Mayıs’ta açıklandı. Son sekize kalanlar arasında, evcil hayvanlara destek olmak isteyen ve hayvanlara Suudi Arabistan’da güvenli evler bulma konusunda yardım etmek isteyen öğrenci ve mezundan oluşan altı kişilik bir grup tarafından tasarlanan bir uygulama olan PET ME de yer alıyor.

HAYVANLARIN EV BULMALARINA YARDIMCI OLACAK

Prens Muhammed bin Fahd Üniversitesi İşletme yönetimi bölümünde okuyan ve mezun olan altı kişilik ekipte Maram al Hamdi, Reem al Subait, Jawaher al Halife, Joud al Uteybi, Ebtihal al Barjas ve Manal al Şehri yer alıyor.

Al Hamdi, PET ME uygulamasının Suudi Arabistan’daki hayvan edinme sorununu çözmek için tasarlandığını ifade etti.

Al Hamdi, “Evcil hayvan sahiplenme algısını değiştirmeyi amaçladığımız kullanıcı dostu bir uygulama geliştirerek evcil hayvan hakları konusunda farkındalığı yaymak istedik. Bunun yaşamlar üzerinde olumlu etkisini görmek konusunda sabırsızlanıyoruz. Prens Türki bin Muhammed bin Fahd Yaratıcılık ve Girişimcilik Merkezi ile bir görüşme ayarladığımızda PET ME yolculuğu başladı.

Evcil hayvanları sahiplenen bazı ailelerin, belli kural ve düzenlemelerin olmaması nedeniyle hayvanlara nasıl davrandıklarını gördüğümüzde üzülüyoruz. Toplumda farkındalık yaratmak ve sahiplenme sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra evcil hayvanların güvenli ve mutlu bir ortamda büyütülmesi için PET ME mükemmel bir çözüm” ifadelerini kullandı.

YARIŞMADA BİRİNCİ OLANA 100 BİN DOLAR ÖDÜL

Zaman, çaba ve sahiplenmenin önemi konusunda farkındalık yaratmanın önemi nedeniyle, ekip, tasarladıkları uygulamanın bütün bu konuları kapsaması gerektiğine karar verdi.

Al Hamdi, “Suudi Arabistan genelinde çok sayıda kişi evcil hayvanlara değer veriyor ve bir tane evcil hayvana sahip olmak istiyor. Ancak, güvenli yerlerin az olması nedeniyle satın alma kültürü yaygın bir durum haline geliyor. PET ME, basit deneyimler sunarak ve algıları değiştirmek için tasarlanan kullanıcı dostu bir uygulama” diye konuştu.

Al Hamdi, PET ME uygulaması aracılığıyla amaçlarının evcil hayvan severleri desteklemek ve onları sahiplenenlere kolay ve güvenli deneyimi sunmak olduğunu söyleyerek “Suudi topluluğu iyi eğitimli ve çok teknoloji meraklısı, bu yüzden uygulamanın gerçekten kolay ve güvenli bir şekilde sahiplenilmesi için iyi bir çözüm” şeklinde konuştu.

Al Hamdi, 2020 Purina’da son sekize kalanlar arasında. BetterwithPets Ödülleri ve ülkelerini temsil etmeleri oldukça iyi bir başarı. Al Hamdi, “Bu ilham verici yolculuğa devam etmek için sabırsızız” ifadelerini kullandı.

Finalistler, 3 Haziran tarihinde canlı olarak yayınlanacak olan online sunumda beş kişiden oluşan jüri ekibine girişimlerini sunacaklar.

Kazananlar Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Nestle Purina PetCare CEO’su Bernard Meunier tarafından açıklanacak. Birincilik ödülünün sahibi olan yarışmacı, 100 bin dolar ödülün sahibi olacak.

Arab News