Suudi Arabistan Mimarlık ve Tasarım Kurumu CEO'su Dr. Sumaya Al-Sulaiman

Dr. Sumaya Al-Sulaiman kimdir?

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Farhan, Dr. Sumaya Al-Sulaiman’ı Suudi Arabistan Mimarlık ve Tasarım Kurumu CEO’su olarak atadı.

2010 yılında İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden konuyla ilgili doktora alan mimarlık alanında uzman olarak kabul edilen Sulaiman, aynı enstitüde çeşitli dersleri ve programları tamamlamanın yanı sıra MIT’den İbn Haldun Bursu’nu kazandı.

Al-Sulaiman 2017 yılında İmam Abdurrahman bin Faysal Üniversitesi Tasarım Fakültesi Dekanlığına atandı. Kendisi aynı zamanda Suudi Arabistan Doğu Bölgesi Belediyesi Belediye Meclisi üyesidir.

Al-Sulaiman, Venedik Bienali’ndeki 16. Uluslararası Mimarlık Sergisinde Krallığın ilk ulusal pavyonunu yönetti.

Suudi Arabistan Mimarlık ve Tasarım Kurumu’nun işlevleri arasında sektörün stratejisinin geliştirilmesi, ilgili yönetmeliklerin düzenlenmesi, ilgili faaliyetlerin lisanslanması, alana yatırımın teşvik edilmesi, eğitim kursları, mesleki programlar sağlanması, ilgili alanlarda fikri mülkiyet haklarının desteklenmesi ve diğer organizasyon işlevleri yer almaktadır.

Kurumun diğer işlevleri ayrıca;  literatür, yayıncılık ve çeviri, moda, film, ulusal miras, görsel sanatlar, müzeler, tiyatro ve sahne sanatları, kütüphaneler, müzik, ve mutfak sanatları  faaliyetlerini de kapsamaktadır.

Arab News