Suudi Arabistan: Cidde’de sağlık önlemleri 15 günlüğüne sıkılaştırılıyor

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Cidde’deki sağlık önlemlerinin 15 günlük bir süre için yeniden sıkılaştırılacağı, Riyad’da ise yeni tip koronavirüs vakalarında artış yaşanması halinde uygun önlemlerin alınmaya hazır olduğu duyuruldu.

Bakanlıktan kaynaklar, 25 Mayıs’ta yapılan açıklamaya dayanarak tüm prosedürlerin, herhangi bir aşamayı uzatmayı veya ondan katı tedbirler almayı düşünmek için periyodik değerlendirme ve incelemeye tabi olduğunu belirterek, sağlık verilerine dayanarak durumun inceleneceğini bildirdi. Açıklamada Cidde’deki sağlık önlemlerinin yarından başlayarak 20 Haziran’a kadar yenilenmesine karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, alınan önlemler arasında Cidde’nin tüm alanlarında öğleden sonra 3’ten başlayarak sabah 6’ya kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağının bulunduğu aktarıldı.

Kaynaklar, alınan önlemler arasında restoran ve kafelerden sipariş verilmesinin askıya alındığını belirtirken, sokağa çıkma yasağı dışındaki zamanlarda iç seferlerin devam edebileceğini vurguladı.

Başkent Riyad’da kritik vaka sayılarının izlendiğini vurgulayan kaynak, vakaların artması halinde uygun önlemlerin alınacağını kaydetti. Suudi Arabistan Krallığı’ndaki tüm şehir ve bölgelerde hali hazırda var olan prosedürlerin devam edeceğini aktaran kaynak, farklı bir durum söz konusu olduğunda gerekli açıklamanın yapılacağını bildirdi.

Şarkul Avsat