ABD’de göstericileri yaralayan 2 polis yargı önünde

Amerika Birleşik Devletleri’nde New York eyaletine bağlı Buffalo kentinde ırkçılık karşıtı eylemlerde yaşlı bir adamı iterek yere düşmesine ve başından yaralanmasına neden olan iki polis memuru hakkında “darp” suçlamasıyla dava açıldı.

Haber bültenleri davanın ciddi bir saldırı suçlamasını içerdiğine yer verirken polis memurlarının New York şehir mahkemesinde suçlu olmadıklarını iddia ederek kendilerini savunmaları gündem yarattı.

Görüntülerde, sokağa çıkma yasaklarının başladığı sırada devam eden eylemlerde yaşlı bir adamın iki polis memuru tarafından çok sert biçimde yere itildiği ve düşmenin sonucunda başından ağır bir darbe aldığı görülüyor.

Olayın ortaya çıkmasının ardından söz konusu iki polis memuru açığa alınarak hakkında soruşturma başlatıldı.

Buffalo Belediye Başkanı Byron Brown ve New York Valisi Adrew Cuomo yapılan saldırıyı şiddetle kınarken bir çok Buffalo polis memurunun görev arkadaşlarını güçlü bir şekilde desteklemesi dikkat çekti.

Son birkaç gün içinde, ABD’nin bir çok şehrinde polis şiddeti ve ırkçılığa karşı gösteriler düzenlendi. Gösteriler, Afro-Amerikan George Floyd’un 25 Mayıs’ta Minnesota’nın Minneapolis şehrinde bir polis memuru tarafından öldürülmesi sonucu patlak verirken bir takım gösterilerin çatışmalara ve sabotajlara dönüşmesi gözlerden kaçmadı.

Şarkul Avsat