Salgındaki küresel farklılık sınırların yeniden açılmasını zorlaştırıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Dünya çapında çelişkili bir tablo çiziyor olması, bazı ülkelerin sınırlarını yeniden açma ve ekonomilerini canlandırma çabalarını zorlaştırıyor.

Latin Amerika ülkeleri henüz salgınının zirvesinde binlerce ölüm kaydederken Avrupa ülkeleri ise iç sınırlarını yeniden açmaya, ekonomi çarkını koronavirüsten önceki seviyelerde döndürmeye hazırlanıyor. Güney Kore’deki artan vakalar ise kısıtlamaların kaldırılmasıyla kontrol edilmesi zor bir hal alacak olan yeni bir salgın dalgası hakkında uyarıyor.

Afrika’dan Avrupa’ya tüm hükümetler, geçtiğimiz yıl Çin’de ortaya çıktığından bu yana dünya çapında 402 bin 429 insanın hayatına mâl olan koronavirüsle mücadelede alınan kısıtlamalar nedeniyle felç olan ekonomilerini haftalardır canlandırmaya çalışıyor. Salgından en fazla etkilenen Avrupa ülkeleri, turizm sektörünü ikinci bir enfeksiyon dalgasına sebebiyet vermeden yaz aylarında canlandırmak için normalliğe dönme çabalarını sürdürüyor.

Koronavirüse bağlı ölümler sıralamasında üçüncü sırada olan Brezilya’nın da içerisinde bulunduğu Latin Amerika’da ise durum farklı.

Ülkesinde günlük can kayıpları binlerde seyrederken Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise ‘önyargılı bir siyasi örgüt’ olmayı bırakmazsa ülkesini Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) çıkarmakla tehdit ediyor. Bolsonaro, koronavirüs hastalarının hidroksiklorokin ile tedavisi üzerine yürütülen klinik çalışmaları askıya alması nedeniyle WHO’yu eleştirdi. Nitekim salgını, kökenini ve nasıl baş edilmesi gerektiğine dair siyasi fırtına körüklenmiş oldu.

Brasilia’daki gazetecilere konuşan Bolsonaro, “Size söyleyeyim: ABD, WHO’dan ayrıldı, biz de gelecekte bunu gerçekleştirmek üzerine duruyoruz. Ya WHO önyargılı bir siyasi örgüt olmaktan vazgeçer, ya da biz ondan vazgeçeriz” ifadelerini kullandı.

Nitekim Bolsonaro, salgın krizi boyunca hastalığın ciddiyetini küçümsemiş, ekonomik faaliyetlerde bir değişiklik olmaması isteği ile ABD Başkanı Donald Trump’ın peşinden gitmişti. Aynı zamanda sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ilacının koronavirüs hastaları üzerindeki etkisini övmüştü.

İlacı önlem olarak her gün aldığını söyleyen Trump’ı sinirlendiren kapsamlı çalışmaların ilacın yeni tip koronavirüsü tedavisinde kullanımının güvenliği ve etkinliği hakkında endişeleri artırması üzerine, WHO ilaca yönelik testleri askıya almıştı. The Lancet ve New England Tıp Dergisi’nde (NEJM) yayınlanan çalışmaların çoğu yazarı, verilerini destekleyen kuruluşun bunları denetlemeyi reddetmesi nedeniyle bu verileri artık doğrulayamayacaklarını söyleyerek Perşembe günü araştırmalarını geri çekti. Oxford Üniversitesi’nin yeni bir araştırmasında ise hidroksiklorokinin koronavirüs tedavisinde ‘hiçbir yararlı etki göstermediği’ belirtildi.

Koruyucu maske takılmasını konusundaki tavsiyesini değiştiren WHO, ‘gelişmiş kanıtlar ışığında’ maskenin virüsün yoğun bir şekilde yayıldığı, sosyal mesafenin korunamadığı alanlarda takılması tavsiyesinde bulundu.

Son 50 yılın en ciddi sağlık krizi sayılan koronavirüs salgını, dünya genelinde 6 milyon 993 bin 586 kişiyi etkisi altına aldı.

1 milyon 988 bin 545 vaka, 112 bin 96 ölüm kaydeden ABD’de, Başkan Trump, salgınla mücadelede alınan tedbirler nedeniyle darbe alan ekonominin toparlanmaya başladığını açıkladı. Aynı zamanda “Dünya tarihindeki en güçlü ekonomiye sahiptik; ve bu güç, bu korkunç salgının üstesinden gelmemizi sağladı. Bu salgını çoktan aştık, bence çok iyi iş çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kasım ayındaki seçimlere hazırlanan Trump, izolasyon önlemlerini daha da hafifletme çağrılarını yeniledi. Zirâ gözlemcilerin görüşlerinin aksine, Mayıs ayında 2 buçuk milyon yeni iş yaratılmasıyla, işsizlik oranında düşüş kaydedildi. Ülkenin normal hayata dönüşünün bir kanıtı olarak, Orlando’daki devasa Universal Tema Parkı, ziyaretçilerine kapılarını açtı. Maske takması zorunlu olan ziyaretçilerin ateşleri girişte ölçülüyor.

Büyük Okyanus’taki Fransız Polinezyası adaları, ülke için önemli bir kaynak olan turizmi kurtarma çabalarının bir parçası olarak, uluslararası uçuş kısıtlamalarını gelecek ay itibariyle kaldıracağını açıkladı. Turizm ve İstihdam Bakanı Nicole Bouteau, “Artık sağlık acil durumunda değiliz, ancak ekonomik ve toplumsal acil durumuyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı. Ancak uzmanlar, salgının yeni bir odak noktasının ortaya çıkması ışığında uluslararası uçuşların yeniden başlaması konusunda uyarıda bulundu.

Bazı Avrupa ülkelerinin Avrupalı ziyaretçilere kapılarını açmasının ardından, Avrupa Birliği (AB) ise bölge dışından gelen yolculara Temmuz ayı başlarında sınırlarını yeniden açacağını açıkladı. Madrid’deki meşhur Prado Müzesi, kapılarını yeniden açtı. Fransa’daki Versay Sarayı, ziyaretçilerinin genelde üçte birini oluşturan ABD’li ve Asyalı turistlerin yokluğunda kapılarını yeniden açtı. Fransa’da Bilimsel Araştırma Konseyi Başkanı Jean-Francois Delfraissy, geçtiğimiz Mart ayında kaydedilen zirveden bu yana günlük ölüm ve vaka sayısındaki önemli düşüşün en kötünün üstesinden gelindiği anlamına geldiğini belirtti. Delfraissy, “Virüsün artık kontrol altında olduğunu makul bir şekilde söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Latin Amerika’daki vaka ve ölüm sayılarında artış yaşanıyor. Brezilya, 36 bin 44 can kaybı ile koronavirüse bilançosunda ABD ve İngiltere’nin arından üçüncü sırada yer aldı.

Meksika, Peru ve Ekvador’daki rakamlar da keskin bir şekilde artıyor. Şili başkenti Santiago’da üç haftalık izolasyon tedbirlerinin uygulanmasına rağmen, ölümler geçen hafta en az yüzde 50 arttı.

Güney Kore, dün 8 gündür en yüksek rakam olan 51 yeni koronavirüs vakasının teyit edilmesiyle Seul’da yeni toplu vakaların kaydedildiği uyarısında bulundu.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (KCDC), ülkedeki toplam vaka sayısının 11 bin 776’ya çıktığını açıkladı. 28 Mayıs’ta 79, 29 Mayıs’ta 58 vaka kaydedilmişti; istikrara ulaşıldığı düşülmüştü.

Seul’un batısındaki Incheon’da ve başkenti çevreleyen Gyeonggi eyaletindeki küçük kiliselerde kaydedilen vakalar nedeniyle toplam vaka sayısında artık görüldü. artmaya başladı. KCDC’nin verilerine göre, ülkedeki koronavirüs vakaları 273’e, toplamda iyileşen kişi sayısı ise 10 bin 552’ye çıktı.

Şarkul Avsat