Umman’da yabancı işçilerin 2 yıl çalışma yasağı kalkıyor

Umman’da yaşayan yabancılar, itiraz belgeleri olmadığı müddetçe ülkenin iş yasası değiştikten sonra çalıştıkları yerleri daha kolay bir şekilde değiştirebilecekler.

Vize ve göçmenlik departmanı, yaptığı açıklamada yapılan yeni değişikliğin, çalışanın sözleşme ile belirlenen iki yıllık dönemini tamamlaması şartıyla bir şirketten diğerine geçmesine izin verildiğini belirtti.

Departman yaptığı açıklamada “Yabancı çalışanlar, yeni işyerine geçmeden önce, mevcut işyerleriyle olan sözleşmelerini tamamladıklarını kanıtlamalılar. Böylece, itiraz olmadığına dair belgeye ihtiyaçları olmayacak. Yeni yasa, 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak” ifadeleri yer aldı.

Yeni yasa, yabancı çalışanların sözleşmelerinin sona ermesinden sonra işverenlerinden itiraz belgesi (NOC) verilmedikçe başka bir şirkette çalışmalarını yasaklayan 1996 kararının yerini alacak.

Mevcut yasaya göre yabancı çalışanlar, itirazın bulunmadığını belirten belgeye sahip değilse Umman’da çalışması 2 sene boyunca yasaklanıyor.

Umman’da çalışanlar, yeni yasayı memnuniyetle karşıladı ve bu yasanın ülkenin yabancı yatırımlarına katkı sunacağını ifade ettiler.

Bilişim Teknolojisi uzmanı olarak çalışan 43 yaşındaki Pakistan vatandaşı Nur Saheb, “Yeni yasayı memnuniyetle karşılıyorum ve şahsen yeni yasanın Umman’ın ülkeye yabancı yatırım çekme hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Umman’da çalışan diğer yabancı işçiler de yeni yasanın ülkenin serbest piyasasını teşvik edeceğini ifade etti.

27 yaşındaki Amerikalı iç mimar Rachel Johnson “İtiraz belgesinin kaldırılması ülke için iyi. Yeni yasa, yabancı çalışanların yerel pazar içinde daha rahat hareket etmesini sağlayacak. Bu, Umman’ın göçmenler için serbest pazar alanı olması için ihtiyaç duyulan şey” ifadelerini kullandı.

Emlak sektöründe çalışan 51 yaşındaki Hindistanlı Ajai Sharma “İtiraz belgesinden kurtulduğumuza göre, çalışanlar iki seneden sonra iş değiştirmekte özgür olacakları için Umman’da iş ortamının geliştiğini göreceğiz. Yeni yasa, yeteneklerini farklı şirketlere sunma ve Umman’da iş alanındaki rekabeti artıracak” diye konuştu.

Ancak Ummanlı mezunlar ise yasa değişikliğine başka bir yönden bakıyorlar. Ummanlılar, Kovid-19 pandemisinin vurduğu sektörlerde iş bulmanın oldukça sınırlı olacağını belirtiyorlar.

2020 Nisan ayının sonunda 34 binin üzerinde Ummanlı mezun, istihdam başvurusunda bulundu.

23 yaşındaki işletme mezunu Ummanlı Hayfa al Harbi, “Bu kararın, iş rekabeti ve genel olarak ekonomi için olumlu olduğunu biliyorum ama madalyonun diğer tarafına da bakmak gerekiyor. Yabancı çalışanlar, iki sene sonra iş değiştirmeleri halinde bizim için bazı iş fırsatlarının ortadan kalkması anlamına gelecek” diye konuştu.

The National