Kaçırılanların Anneleri Derneği’nin twitter hesabından paylaştığı bir mesaj

Açlık ve koronavirüs Yemen hapishanelerini vuruyor

“Kaçırılanların Anneleri Derneği” Husiler tarafından Sana’daki merkez hapishanesinde tutulan çocukların kurtarılması için acil çağrıda bulundu. Özellikle çocukları kaçırılan annelerin, tutuklular arasında  koronavirüs salgınının yayılması ve  herhangi bir gıda ve ilaç temin edilmemesi  karşısında  duymuş olduğu  endişelerini bildirdi.

Dernek tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“Sana’da, merkez hapishanesinde tutulan bir takım mahkumların ailelerinden önemli ihbarlar aldık. Aileler, koronavirüs salgınının patlak verdiği bu tehlikeli ortamda çocuklarına ne bir gıda nede bir ilaç takviyesi yapılmadığından yakınıyor.”

Dernek, ailelerin merkez hapishanesinde çocuklarına yönelik uygulanan kötü muameleden şikayetçi olduğunu belirterek “Husi militanları, tutsak edilen çocuklar arasında çok sayıda  salgın vakasının ortaya çıkmasına aldırmadan hem gıda ve hem de ilaç teminine engel oldular” şeklindeki ifadeleri kullandı.

Öte yandan Dernek, bire bir ailelerinde doğrulamasıyla çocukların açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını bildirirken, Husi silahlı militanların ihtiyati tedbirleri görmezden gelerek yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanmış hastaları tek bir hücrede tutmaya ve herhangi bir ilaç tedavisi uygulamamaya devam ettiğini belirtti.

Şarkul Avsat