Covid-19 teşhisi konulan 128 işçi Suudi Arabistan’dan ne zaman getirilecek?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 128 işçinin Suudi Arabistan’da kaldığını belirterek, bakanlığın harekete geçmesini istedi.

Hatimoğulları’nın Meclis’te yaptığı açıklama özetle şöyle:

“Hatay, Adana, Mersin’de yaşayan Arapların ağırlıklı olarak Arap ülkelerinde çalışarak geçimlerini sağladığı bilinen bir gerçektir. Bu ülkelerin başında Suudi Arabistan gelir.

Koronavirüs salgınından dolayı bugüne kadar 746 ölümün, 105 bin 283 vakanın yaşandığı Suudi Arabistan’da çalışmak için bulunan yurttaşlarımız; pandemi boyunca zor şartlarda yaşamak zorunda kaldılar. Bu süreçte işyerleri kapanan ve birçoğu işsiz kalan yurttaşlar, Türkiye’ye dönmeyi arzu etmişlerse de maalesef gelişleri sağlanmadı.

Dışişleri Bakanına verdiğimiz soru önergelerinde de dile getirdik. Çalışmak üzere Suudi Arabistan ve diğer ülkelerde bulunan pandemi koşullarında orada kalmak zorunda olan Türkiye vatandaşı işçilerin yurda dönüşleri sağlanmamıştır.

“Yaşamını kaybedenlerin cenazeleri yurda neden getirilmedi?

Bir an önce ailelerine kavuşmayı isteyen yurttaşların 10 Haziran tarihli ülkeye dönüş biletleri iptal edilmiştir. Bakana soruyoruz; bu iptalin gerekçesi nedir? Türkiye’de artan Covid-19 vakaları mıdır? Peki, yurtdışında pandemi koşullarında işsiz bir şekilde bırakılan yurttaşlarımızın hayatları önemsiz midir? Devletin yurttaşlarına karşı temel yükümlülüğü hayatta kalmalarının sağlanması ve sağlık hizmetinin verilmesi değilse nedir? Ve yine sormaya devam ediyoruz; yakınını bu şartlarda orada kaybeden ailelerin acısı her gün katlanmaktadır. Arabistan’da hayatını kaybeden yurttaşlarımızın cenazeleri neden halen yurda getirilememiştir?

Hataylı bu yurttaşlarımız ekonomik, psikolojik ve sağlık açısından epey zor günler geçirmektedirler. Ailelerinin endişeli bekleyişleri de sürmektedir. Tek istekleri bir an önce sağlıklı koşullar altında yurda dönüşlerinin sağlanması ve geçirecekleri karantina süreçlerinin ardından ailelerine kavuşmak… Kovid-19 tanısı koyulan yurttaşlarımızın ise gerekli tedavilerinin yapılması sağlanmalıdır.

‘Kaybedecek gün değil, saat bile yok’

“Çözüm önerilerimizi tekrar vurguluyoruz; yurtdışından gelmek isteyen tüm yurttaşlarımız için başta tedavileri sağlanmayanlar olmak üzere hasta olanlar acilen Türkiye’ye getirilmelidir. 14 günlük sağlıklı karantina koşulları yaratılmalı, yurtdışından getirilecek olan yurttaşlarımız yurtlar, apartlarda gözetim altında tutulmalı. Pandemi süresince konsolusluklara başvuran yurttaşların, milletvekilleri aracılığı ile Bakanlığa iletilen listelerdeki yurttaşların bütün ihtiyaçları giderilmelidir. Yurtdışında Kovid-19 tanısı konulmuş ve Türkiye’ye gelmek isteyen yurttaşların acilen getirilmesi ve tedavilerinin bir an önce başlanması elzemdir. Kaybedecek gün değil, saat bile yok.”

Bianet