WHO Antimikrobiyal Dirençten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hanan Balhi

WHO koronavirüse karşı gerekli koruyucu ekipman eksikliği konusunda uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maskeler de dahil olmak üzere küresel salgını önleme kaynaklarında sıkıntısı olduğu konusunda uyarırken, hükümetlerin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aldığı önlemlere uyulması gerektiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan WHO Antimikrobiyal Dirençten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hanan Balhi, yaklaşık 126 ülkeye ihtiyaç duyulan 70 milyon maske, 3 milyon koruyucu elbise ve 28 milyon eldiven göndermeyi planladıklarını belirtti.

Sadece maske değil, salgına karşı koruyucu tüm ekipmanlarda küresel bir sıkıntı olduğunu dile getiren Dr. Hanan, bu nedenle ihtiyacı olan ülkelere milyonlarca kişisel koruyucu ekipman satın almak için küresel bir ortaklık destek girişimi başlattıklarını söyledi.

Maske kullanımının, başta sağlık personeli olmak üzere insanları virüsten korumakta büyük öneme sahip olduğuna dikkati çeken Dr. Hanan, yine de tek başına maskenin yeterli olmadığını hatırlattı.

Tıbbi özelliğe sahip olmayan çok sayıda kumaş maske olduğunu söyleyen Dr. Hanan, maskenin ağız ve burnu tamamen kapatması ve yıkanıp birkaç kez kullanılabilir olması gerektiğinin altını çizdi.

Kovid-19’a karşı antibiyotik kullanımına da değinen Dr. Hanan, “Ne yazık ki, bu önemli ölçüde arttı. Çoğu durumda antibiyotik kullanımı yanlış. Viral enfeksiyonlarda, özellikle hafif semptomları olanlarda veya bakteriyel enfeksiyonun varlığını gösteren klinik veya laboratuvar endikasyonlarının yokluğunda antibiyotik kullanmanın bir anlamı yoktur” yorumunda bulundu.

Dr. Hanan, koronavirüse karşı maske kullanımı, sosyal mesafe, sık sık el yıkama, yüze ve maskeye dokunmaktan kaçınma gibi önlemlerin önemine dikkati çekerek, maskenin çok dikkatli bir şekilde çıkarılıp çöpe atılması gerektiğini belirtti. Ayrıca toplu taşıma, mağazalar veya diğer kalabalık ortamlarda en az bir metre mesafeyi korumaya önem verilmesi konusunda da uyardı.

WHO yetkilisi Dr. Hanan, Kovid-19 salgınının taşıdığı özelliklerin ülkeden ülkeye göre değiştiğini hatırlatarak, bu nedenle ihtiyati tedbir amaçlı yerel politikaların geliştirilmesi için bir risk değerlendirmesi yapılması gerektiğini söyledi.

Dr. Hanan, bu değerlendirmenin, nüfus yoğunluğu, mülteci kamplarının mevcudiyeti, arzın yeterliliği ve kamu faaliyetlerine devam etme ihtiyacı gibi çeşitli özelliklere bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat