Yemeğinize keten tohumu eklemek için 5 neden

Fit Squad DXB’de kişisel eğitmen ve beslenme koçu Devinder Bains, sağlıklı ve daha uzun süre yaşamanıza yardımcı olacak ipuçları paylaştı. Bunlardan en önemlisi ise keten tohumu.

İşte keten tohumunun faydaları…

Keten tohumu birkaç farklı şekilde piyasada bulunabilir ancak tohumları satın almanızı ve onları öğütmenizi öneririm. Keten tohumu ucuz, kolay bulunur ve buzdolabında bir aya kadar saklanabilir. Smoothie (sıvı meyve püresi) ve çayınızı bir kaşık ekleyin. Keten tohumun sağlık açısından oldukça fazla yararı bulunuyor.

Meme Kanseri

Keten tohumu, meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilen lignans adı verilen bitkisel besinler açısından çok zengindir. Lignans içerdiği belirtilen bütün bitkisel ürünler, keten tohumun yaklaşık onda biri kadar lignans içerir. Keten tohumu, diğer kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabilecek Omega-3 açısından da zengin bir besin.

Hassas Cilt

Hiç belli bir nedenden ötürü kaşınan, yanmış veya kırmızı ciltten acı çektiniz mi? Losyonlara küçük bir servet harcamak yerine, yemeğinize günde bir çay kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyin. Cildinizi iyileştirerek, iltihabı azaltarak ve hidrasyonu artıran keten tohumu daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kilo verme

Keten tohumunda yüksek oranda lif bulunur, bu sizi daha uzun süre daha tok tutar. Bu da daha az yemek yemeniz ve kalori alımınızı azaltabileceğiniz anlamına gelir. Yapılan çok sayıda çalışma, yemeğe keten tohumu eklemenin vücut kütle endeksinin azalmasına ve bel çevresinin daha ince olmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Sindirim

Öğütülmüş keten tohumu hem çözünebilir lif (yavaş sindirime yardımcı olur) hem de çözünmez lif (vücudun düzgün çalışması gereken dışkıyı yumuşatan) içerir. Sindirim sorunlarına neden olan bağırsak ile ilgili rahatsızlıklardan mustaripseniz, keten tohumunu daha küçük dozlarda uygulamaya dikkat edin.

Kolestrol ve kalp sağlığı

Lif, Omega-3 ve lignansların hepsi kalp sağlığına iyi gelir ve kardiyovasküler hastalık ile kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur. Keten tohumu, bu bileşenlerin üçünün yanı sıra bağırsaklarda kötü kolesterol emilimini önleyen ve yağların azaltılmasına yardımcı olan fitosterolleri içerir.

Arab News